Różne teksty maryjne

20.04.2013

Trzej zakonnicy, którzy zbudowali różaniec...

0 komentarzy · 6047 czytań · Drukuj

Im bardziej posuwamy się w czasie, tym wyraźniejsze stają się sylwetki apostołów modlitwy różańcowej, tym łatwiej odczytać ich nazwiska i określić pole ich działalności. Gdy w pierwszych wiekach można było co najwyżej wskazać na pewne grupy mnichów i pustelników, to z upływem wieków wyłaniają się już konkretne osoby. Budowniczy Różańca otrzymują imiona.

Przyjrzyjmy się trzem postaciom. Niezwykłym. To one wniosły największy wkład w ukształtowanie się współczesnej postaci Różańca.

Święty Dominik

To znana postać, owiana legendami. Tradycja uznaje go za "twórcę" Różańca, co popierają liczni święci, papieże, teolodzy.

Święty Dominik urodził się po 1170 r. w Caleruega w Kastylii. Około 1196 r. wstąpił do kanoników regularnych (zakonnej wspólnoty kapłanów związanych z katedrą). Kilka lat później został mianowany asystentem przełożonego swej wspólnoty, a w 1203 r. miejscowy biskup, wyruszając na misję ewangelizacyjną, zabrał go ze sobą. W południowej Francji Dominik zapoznał się z herezją albigensów.

Katarzy, inaczej albigensi, to heretycy z XII w., którzy głosili oczyszczenie obyczajów i reformę Kościoła. Ich myśl pociągała ludzi swoim wschodnim mistycyzmem budowanym na żywych obrazach, wykorzystywała ciemnotę duchowieństwa i jego naganne obyczaje. Katarzy byli mistrzami propagandy - czynili z występków kleru publiczne skandale i wykorzystywali je dla własnych celów. Po atakach na kler zaczęli atakować hierarchię.

Herezja ta była trudna do pokonania. Bezskutecznie walczyli z nią wysłani do południowej Francji cystersi. Niepowodzeniem skończyła się nawet misja św. Bernarda z Clairvaux. Nie pokonała jej nawet pierwsza krucjata zwołana przez Kościół katolicki w 1181 roku. Próżna okazała się misja papieskich legatów i kaznodziejów w 1206 roku.

Legenda głosi, że św. Dominik, posłany przez papieża, by zwalczyć herezję katarów, przez wiele lat działał gorliwie, ale zupełnie bezskutecznie. Ogromny trud podejmowany przez św. Dominika wydawał się bezcelowy. Co zrobił wówczas święty? Oto jak historię tę opowiada św. Ludwik de Montfort: "Święty Dominik, widząc, że ciężar grzechów uniemoożliwia albigensom nawrócenie, odszedł w lasy w pobliżu Tuluzy, gdzie modlił się bez przerwy przez trzy dni i noce. (...). Wówczas ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna i powiedziała: "Drogi Dominiku, czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat?".

"O moja Pani - odpowiedział św. Dominik - lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia".

Wówczas Matka Najświętsza rzekła: "Chcę, abyś wiedział, że w tego rodzaju walce taranem pozostaje zawsze Psałterz anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz".

I heretycy zostali nawróceni. Ich życie zmienił Różaniec.

Dominik z Gdańska

Dominik z Gdańska jest postacią mało znaną i niewielu odmawiających dziś Różaniec wie, jak ogromną rolę w ukształtowaniu się współczesnego Różańca, który łączy modlitwę ustną z rozmyślaniem, odegrał pewien kartuski mnich pochodzący z okolic Gdańska.

Urodził się on w niewielkiej wiosce rybackiej pod Gdańskiem. Wiemy, że kiedy miał 11 lat, stracił ojca. Wówczas matka wysłała Dominika na służbę do pewnego gdańskiego kaznodziei; stary dominikanin miał mu udzielić nieco szkolnej wiedzy. U niego Dominik nauczył się alfabetu, Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego, przejął też od swego pierwszego mistrza miłość do Matki Najświętszej.

Niebawem młody Dominik znalazł się w Krakowie, gdzie wstąpił na uniwersytet. Nie był pilnym studentem.

Przełomowe wydarzenie w jego życiu miało miejsce w jednym z kościołów krakowskich, prawdopodobnie Mariackim. Kiedy Dominik wszedł do środka i dał ostatnią monetę żebrzącej staruszce, ta zapewniła go, iż przez ten gest wyjednał sobie łaskę przebaczenia wszystkich grzechów. Młody student był później przekonany, że przez staruszkę przemówiła do niego sama Najświętsza Maryja Panna i zapewniła o czekających go łaskach. Na skutek gwałtownego impulsu Dominik postanowił porzucić dotychczasowe życie i wstąpić do zakonu kartuzów.

W październiku 1409 r. znalazł się w klasztorze św. Albana w Trewirze. Jego przełożony jako środek do wewnętrznego rozwoju polecił mu odmawiać pięćdziesiątkę "Zdrowaś Maryjo". Ofiarował mu też napisaną przez siebie książkę:"Różany ogródek naszej Najświętszej Pani". Dominika szczególnie zachęciło zapewnienie, że jeszcze nigdy nie słyszano, aby ktoś, kto codziennie odmawiał tę modlitwę, nie osiągnął odczuwalnej poprawy swego życia.

Młody zakonnik zaczął odmawiać Pozdrowienie Anielskie. Szybko jednak okazało się, że jest to dla niego zajęcie nudne i nieużyteczne. Wówczas polecono mu rozważać życie Jezusa i Jego Matki.

To właśnie wówczas Dominik, kierowany Bożym impulsem, stworzył znakomitą syntezę modlitwy i medytacji. Przyszło mu na myśl, aby modlić się kolejnymi "Zdrowaś Maryjo", dodając po słowie "Jezus" zdanie opisujące którąś z tajemnic życia Syna Bożego. Były to tak zwane "klauzule". One to stanowiły wkład Dominika do Różańca. Były punktem wyjścia do rozważań nad kolejnymi tajemnicami życia Zbawiciela. Dominik modlił się na przykład:"... i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, któregoś w zwiastowaniu anielskim z Ducha Świętego poczęła" i rozpoczynał ciche zamyślenia nad tajemnicą wcielenia Jezusa.

Tak powstał pierwszy Różaniec z dopowiedzeniami, a jednocześnie pierwszy Różaniec łączący modlitwę ustną z medytacją. Było to w czasie Adwentu 1409 roku.

Dominik rozpisał swoje pięćdziesiąt klauzul i rozwiesił w klasztorze dla ogólnego użytku. Współbracia zaczęli odmawiać Różaniec według wzoru swego młodego współbrata i szybko docenili ten sposób modlitwy. Tworzyli też jej kopie i niebawem metoda ta była znana wśród kartuzów w Niemczech i we Francji. Jak wynika z dokumentów, w 1455 r. "na cały świat zostało wysłanych już tysiąc egzemplarzy tych dopowiedzeń".

Odmawiany przez Dominika Różaniec trwał około godziny, bo nie był tylko ustną modlitwą, ale prawdziwym ćwiczeniem się w medytacji. Modlitwa w zjednoczeniu z Maryją dawała Dominikowi wspaniałą możliwość zgłębiania tajemnic Syna Bożego i rodziła głęboki pokój w jego duszy. Dominik zbliżył się do Boga, a jego serce wypełniło wielkie szczęście.

W 1521 r. Albero da Castello, dominikanin, ujął rozważania różańcowe w pietnaście zasadniczych tajemnic i zastąpił klauzule prostymi komentarzami do tajemnic, przywoływanych podczas odmawiania "Zdrowaś Maryjo". Powód uproszczenia klauzul był prosty: kiedy bractwa różańcowe przeniosły Różaniec w szerokie masy ludu, trzeba było umożliwić wszystkim ludziom zapamiętanie tematów medytacji. Przy dużej ich liczbie było to trudne. Zapamiętanie piętnastu tajemnic podzielonych na trzy części okazało się dobrym rozwiązaniem.

W ten sposób Różaniec opuścił mury klasztorów i stał się modlitwą prostą, przez to dostępną dla ludu, ulubioną modlitwą ludzi żyjących w świecie.

Bł. Alan de Rupe

Z historycznego punktu widzenia bł. Alan, bardziej niż ktokolwiek inny, zasłużył na tytuł "Pater Rosariae" (ojca Różańca).

Alan de Rupe urodził się w Bretanii w 1428 roku. Kiedy wstąpił do dominikanów, został wysłany w 1459 r. do Paryża, gdzie rozpoczął studia teologiczne. W różnych klasztorach pełnił potem funkcję wykładowcy teologii.

W 1475 r. uczestniczył w kapitule holenderskiej prowincji. Kiedy wracał do Rostoku, zachorował w Zwolle, w święto Wniebowzięcia, i trzy tygodnie później, 7 września 1475 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 48-letni dominikanin odszedł do Boga.

Czym wsławił się bł. Alan? Nawoływał do zakładania bractw różańcowych. Tym sposobem nie tylko przybliżał ludziom Matkę Najświętszą w łatwym do zapamiętania schemacie i w sposób poruszający serca, ale też zatroszczył się o to, aby zasiane ziarno wzrastało i przynosiło owoce.

Ów niezwykły człowiek nie tylko zaczął propagować Różaniec, ale nadał mu też nowe znaczenie duchowe, związane z ideą różańcowego bractwa, które okazało się wyśmienitym środkiem rozpowszechniania, umacniania i ujednolicania tej formy maryjnej pobożności.

Propozycje zakładania bractw były przyjmowane wszędzie z takim entuzjazmem, że błogosławiony dominikanin zaczął dostrzegać towarzyszącą im niezwykłą moc Bożą.

Alan związał Psałterz Najświętszej Maryi Panny z symboliką wieńca różanego i niebawem proponowaną przez niego formę pobożności zaczęto nazywać powszechnie "Różańcem". Sam błogosławiony mówił o "Różańcu starym" i "Różańcu nowym". Czynił tak dla odróżnienia prostego Psałterza polegającego na odmawianiu "Zdrowaś Maryjo" od Psałterza z dołączonymi rozważaniami tajemnic zbawienia, które już Alan ułożył w trzy części: wcielenie - męka i śmierć Chrystusa - chwała Chrystusa i Maryi.

Wkrótce "nowy" Różaniec zaczął być traktowany na równi ze "starym", po czym go wyparł i zastąpił. Zasłużony Psałterz Najświętszej Maryi Panny spełnił swoją historyczną rolę i odszedł w cień.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Różne teksty maryjne

  • Akatyst
    Akatyst wiernie ukazuje Maryję jako obecną i działającą wszędzie, gdzie mamy do czynienia z tajemnicą człowieczeństwa Chrystusa, które dała Mu Maryja.
  • Akt Oddania Matce Bożej Jana Paw...
    Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II, 4 czerwca 1979 r., w przemówieniu na Jasnej Górze ponowił akt oddania narodu polskiego pod opiekę Maryi.
  • Biblijne podstawy różańca
    Modlitwa różańcowa jest więc ukazaniem drogi naszego zbawienia.Różaniec jest modlitwą mówiącą o życiu Jezusa i Maryi i o naszym życiu - dlatego włączamy do niej również te nasze sprawy.
  • Być Maryją
    Świadectwo.
  • Być rycerzem Maryi
    Z Aleksandrą i Karolem Wojtynami, małżonkami należącymi do Rycerstwa Niepokalanej (MI), redaktorami pracującymi w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów Niepokalanów, rozmawia Dorota Mazur ("Czas Serca" wrzesień-październik 2010).
  • Bym mogła pomagać
    Świadectwo.
  • Cały czas kocha
    Świadectwo.
  • Co nam mówi wcielenie Syna Bożego?
    W Chrystusie Bóg naprawdę przyszedł na świat, wszedł w naszą historię, zamieszkał pośród nas, wypełniając w ten sposób głębokie dążenia istoty ludzkiej, aby świat stał się naprawdę dla człowieka domem... (z kazania Benedykta XVI, wygłoszonego na Kubie 27 marca 2012).
  • Co zawdzięczamy Maryi?
    Rolę Maryi w życiu Kościoła i poszczególnych chrześcijan odkrywano powoli, ale już w starożytności pojawiają się te elementy kultu i nauki o Matce Pana, które dziś praktykujemy.
  • Co zrobiłaby Maryja
    Świadectwo.
  • Cudowny Medalik a symbole masońskie
    Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
  • Cytaty maryjne
    Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
  • Czułość Boga
    Fragment z książki ks. Carmelo La Rosa Mistrzyni czułości, 31 ścieżek ku Bogu.
  • Czy Maryja może pomóc duszom w c...
    Ktoś może się oburzać, że katolicy, widząc w Maryi Orędowniczkę, Pośredniczkę, Wybawicielkę, przypisują Jej atrybuty wręcz Boskie...
  • Czy Maryja uzdrawia?
    Podczas wesela w Kanie, kiedy zabrakło wina, to właśnie Maryja powiedziała Jezusowi: "Nie mają więcej wina". Jezus odpowiedział Jej: "Nie nadeszła moja godzina, aby zrobić pierwszy cud", ale Maryja miała wiarę charyzmatyczną i wiedziała, że Jezus zrobi coś, co rozwiąże problem.
  • Czym jest Boże macierzyństwo Maryi?
    Pytanie to stawia nas w zupełnie niezwykłej perspektywie...
  • Czym obrażamy Maryję w Niepokala...
    W czasie objawienia w Pontavedra 10 grudnia 1925 r. Matka Boża prosiła Łucję, by wierni odprawiali pierwsze soboty miesiąca i w ten sposób wyjmowali ciernie raniące Jej Serce.
  • Duch i Oblubienica
    Jan Paweł II, papież, 18 maja 1986 r. w encyklice DOMINUM ET VIVIFICANTEM, wskazał na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego.
  • Dziecię i Jego Matka
    Matka Jezusa pojawia się w Ewangeliach tam, gdzie nie można było Jej pominąć, tam, gdzie jest mowa o poczęciu, narodzeniu i wychowaniu Jezusa. Inne wzmianki o Niej podkreślają fakt, że Jej rola Matki nigdy się nie skończyła.
  • Dzień Maryi
    "Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1,14). "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42).
  • Dzień Matki Jezusa
    Nie zastanawiamy się nad nazwami dni tygodnia, chociaż używamy ich codziennie.A nazwy te mają swoją treść i swoją etymologię, a poza tym są powiązane z tajemnicami wiary.
  • El Gran Milagro - wielki cud
    Najbardziej wstrząsający cud maryjny z 1640 roku.
  • Królowo Polski
    Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
  • List do zakonników o peregrynacj...
    Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich klasztorach męskich w Polsce rozpocznie się 16 października 2013. Z tej okazji abp Józef Michalik skierował do zakonników specjalny list.
  • Macierzyńska troska Maryi
    30 grudnia 1987 r. Jan Paweł II, papież, w Roku Maryjnym ogłosił encyklikę Sollicitudo rei socialis ("o trosce społecznej Kościoła"). W zakończeniu encykliki wskazał, że Maryja "z macierzyńską troskliwością wstawia się za nami do swego Syna".
  • Macierzyństwo Maryi w ekonomii ł...
    Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II
  • Magnificat
    Magnificat jest arcydziełem Maryi, modlitwą umiłowaną i odmawianą przez katolików na przestrzeni wieków. Niech ono będzie i naszą modlitwą, pobudzającą do wdzięczności za wszystkie Boże dary...
  • Maryja a Eucharystia
    Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
  • Maryja pierwowzorem Kościoła
    Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II, z brewiarza, t.III, s. 1438.
  • Maryja pierwsza wśród wierzących
    Żyjemy w świecie, w którym "bycie pierwszym" stało się celem życia.
  • Maryja w działalności misyjnej C...
    Tobie, Jutrzenko zbawienia, powierzamy naszą drogę w nowym Milenium, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa, światłość świata i jedynego Zbawiciela. (Jan Paweł II, Akt zawierzenia Matce Bożej przyszłości świata).
  • Maryja w kapeluszu
    Czy Maryja nosiła kapelusz? Z pewnością nie było to nakrycie głowy popularne w Jej czasie. Malarze jednak późniejszych wieków czasami przedstawiali Ją z takim dodatkiem.
  • Maryja zamiast psalmów...
    Przychodzi czas, kiedy ludzie odkrywają maryjną drogę. Że jest najkrótszym szlakiem do Boga. Że to najpewniejszy sposób na zjednoczenie z Chrystusem.
  • Maryja, dziewczyna z Nazaretu
    Tekst zaczerpnięty z posynodalnej adhortacji "Christus vivit" papieża Franciszka.
  • Maryja, gwiazda nadziei
    Benedykt XVI o Maryi w encyklice "Spe salvi".
  • Maryja, Matka nadziei
    "Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" (1 Tm 4,10) - fragment orędzia Benedykta XVI na XXIV Światowy Dzień Młodzieży.
  • Matka Boża
    Boże Narodzenie przypomina nam tajemnicę Bożego Macierzyństwa Maryi. Pozwala nam podziwiać czułość Matki dla Syna, rodząc nadzieję, że podobnie czuły jest Ojciec Niebieski dla swoich w Synu przybranych dzieci.
  • Matka Boża w moim życiu
    https://maryjni.pl/matka-boza-w-moim-zyciu/
  • Matka miłosierdzia
    Jan Paweł II, papież, w encyklice Dives in misericordia pisał o Matce Bożej: "Maryja jest równocześnie Tą, która w sposób szczególny i wyjątkowy - jak nikt inny - doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie też w sposób wyjątkowy okupiła swój udział w objawieniu się miłosierdzia Bożego ofiarą serca".
  • Matka na zawsze
    Maryja żyje nadal w jedności z Synem, w niebie i stamtąd już zawsze opiekuje się wszystkimi dziećmi, które w zamian za siebie oddał Jej Syn umierając na krzyżu.
  • Matka naszego zawierzenia
    4 marca 1979 r. Jan Paweł II ogłosił pierwszą swoją encyklikę REDEMPTOR HOMINIS (ODKUPICIEL CZŁOWIEKA). W niej umieścił rozdział poświęcony Maryi, wskazując, że nikt inny, tak jak Ona, nie potrafi nas wprowadzić w Boski i ludzki zarazem wymiar tajemnicy odkupienia.
  • Matka Odkupiciela
    Przez swoją wiarę Maryja stała się i jest Matką Odkupiciela Jezusa, ale jest także Matką wszystkich ludzi i wyprzedza nas, idąc na czele długiego orszaku świadków wiary.
  • Matka uczniów
    Krótka wzmianka o Maryi w Dziejach Apostolskich dowodzi, że Jej obecność we wspólnocie wierzących była od początku dostrzegana, a Jej rola w niej wzrastała.
  • Matka żyjących
    25 marca 1995, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, papież Jan Paweł II na zakończenie encykliki EVANGELIUM VITAE ("Ewangelia życia") zwrócił uwagę na Maryję, Matkę odrodzonych do życia Bożego.
  • Miecz ducha
    Szybko odkryto: modlitwa na pierwszych różańcach nie tylko porządkuje życie duchowe pustelnika czy mnicha. Ona uzbraja go w broń skutecznie chroniącą przed atakami złego, który krąży wokół, by zaatakować i doprowadzić do grzechu. A nawet więcej: to nie tylko narzędzie skutecznej obrony! Różaniec pozwala pokonać zło, odepchnąć je, oczyścić świat z potęgi grzechu.