Nabożeństwa maryjne

24.11.2011

Droga Krzyżowa z Bolesną Matką Pięknej Miłości

0 komentarzy · 32240 czytań · Drukuj

Wstęp

Bolesna Matko Pięknej Miłości, zjednoczona z Jezusem w Jego męce i śmierci, która towarzyszyłaś Mu na Drodze krzyżowej, bądź teraz z namiktórzy pragniemy wraz z Tobą rozważać Jego mękę. Pragniemy dostąpić łask przywiązanych do tego nabożeństwa i ofiarować je za wszystkich, którzy cierpią, a odpusty za dusze zmarłych w czyśćcu cierpiących.

Stacja 1: Jezus skazany na śmierć.

Jezu, najświętszy i najniewinniejszy, który dla naszego zbawienia z miłością i pokorą przyjmujesz niesprawiedliwy wyrok śmierci, przebacz nam i tym, którzy osądzają i potępiają bliźnich, nie pomni na Twoje słowa: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych... Mnieście uczynili".

Bolesna Matko Pięknej Miłości, uproś nam łaskę, byśmy nikogo nie sądzili i nie potępiali. A gdy nas spotka krytyka i niesprawiedliwy sąd, byśmy umieli z miłością i pokorą to przyjąć i przebaczać.

Stacja 2: Jezus przyjmuje krzyż.

Panie Jezu! Jak wielka jest Twoja miłość, która kazała Ci dobrowolnie przyjąć straszny ciężar naszych grzechów i podjąć tę bolesną drogę, którą zakończysz śmiercią przybity do krzyża! Nie zapomnę Ci tego! Będę z miłością i wdzięcznością często rozważał i czcił Twoją mękę.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, która towarzyszyłaś Jezusowi na drodze krzyżowej, naucz nas pobożnie czcić i rozważać mękę Twojego Syna, naszego Zbawiciela.

Stacja 3: Pierwszy upadek Jezusa pod krzyżem.

Brzemię krzyża jest ciężkie, bo na nim przyjął Jezus grzechy swiata, także moje. I nie tylko grzechy, ale i cierpienia całej ludzkości. To miłość kazała Ci, Jezu, wziąć na siebie ten ciężar. Pod tym ciężarem upadasz. Podnosisz się jednak, bo miłość dodaje Ci sił. Ja, słaby człowiek upadam, bo grzeszę. Ale Ty mnie podnosisz. Dziękuję Ci, dobry Jezu, za tę wielką miłość.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, uproś mi łaskę, abym nie grzeszył, bym nie przyczyniał Jezusowi ciężaru krzyża.

Stacja 4: Jezus spotyka swą Bolesną Matkę.

Ucieczko grzesznych. Matko nasza, Współodkupicielko! Poszłaś na drogę krzyżową, na spotkanie z Synem Jezusem, by za nas ofiarować Jego mękę i mękę Twego Niepokalanego Serca pełnego litości. Jakże Ci jesteśmy wdzięczni!

Bolesna Matko Pięknej Miłości, naucz nas miłości współczującej z męką Jezusa i z cierpieniami naszych bliźnich.

Stacja 5: Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż.

Szymon nie chciał pomóc Jezusowi w dźwiganiu krzyża, został przymuszony. Jeednak kontakt z Jezusowym krzyżem i bliskość Matki Bolesnej dokonała cudownej przemiany. W sercu Cyrenejczyka obudziła się współczująca miłość.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, obudź w nas współczującą miłość do Jezusa dźwigającego krzyż w tych, którzy cierpią.

Stacja 6: Litościwe serce i dłonie Weroniki.

Dobre serce i oczy Weroniki zauważyły wielkie cierpienie Jezusa dźwigającego krzyż. Odważnie zbliżyła się do Niego i chustą otarła zbolałą Jego twarz. Za tę piękną miłość otrzymała piękną nagrodę: na chuście fotografię najświętszego oblicza Chrystusa.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, spraw to, proszę, niech wyryte w sercu noszę Oblicze Jezusa cierpiącego i współczującą miłość do cierpiących!

Stacja 7: Jezus upada po raz drugi.

Krzyż coraz cięższy, bo ubywa sił. Jezus ponownie upada. Tak pokutuje ukochany Zbawiciel za nasze ponawiane upadki w grzechy. Jednak powstaje, by przez zasługi Jego męki grzeszący człowiek mógł powstawać z grzechów.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, nie pozwól, bym ponownie upadał i grzeszył. Jeśli jednak upadam, bo jestem słaby, pomóż mi, bym powstał i już nie chciał więcej grzeszyć.

Stacja 8: Jezus i płaczące niewiasty.

Chwalebne są łzy współczucia nad cierpiącym Jezusem, ale jeśli płaczący swoimi grzechami zadaje ból Jego Sercu, to zasługuje na pouczające napomnienie: " Nie płaczcie nade Mną, ale nad sobą i swoimi dziećmi!" Dobrze czynimy, gdy wzruszamy się rozważając mękę Jezusa, ale to za mało, trzeba zapłakać nad sobą, nad swoimi grzechami.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, uproś mi skruchę serca i szczery żal za grzechy!

Stacja 9: Trzeci upadek Jezusa.

Jezus jest już tak wyczerpany i osłabiony, ze po raz trzeci upada pod ciężarem krzyża. To ponawiane upadki naszych grzechów tak Go powaliły. Ale resztkami sił podnosi się ukochany nasz Zbawca, już u kresu drogi krzyżowej. Panie Jezu, przez zasługi Twojej męki udziel łaski powstania z grzechów zwłaszcza tym, którzy lekkomyślnie do nich powracają.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, ratuj od potępienia wiecznego nałogowych grzeszników!

Stacja 10: Obnażenie Jezusa.

Panie Jezu, przed ukrzyżowaniem brutalnie zdzierają z Ciebie szaty. Z poranionego biczowaniem ciała płynie strumieniami krew. O Krwi najdroższa, o Krwi odkupienia, obmyj i ulecz rany naszych dusz zadane grzechami.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, uproś nam łaskę, byśmy już więcej nie ranili grzechami Najświętszego Ciała Twojego Syna Jezusa!

Stacja 11: Ukrzyżowanie Jezusa.

Najświętszy, najniewinniejszy Jezus okrutnie przybity do krzyża. Ręce i nogi Syna Bożego unieruchomione! A my kroczymy drogami grzechu i czynimy zło. O Jezu kochany, Jezu ukrzyżowany, odpuść grzechy nasze przez Twe święte rany!

Bolesna Matko Pięknej Miłości, oddajemy się Tobie w niewolę miłości. Nie chcemy już grzechami krzyżować Jezusa, Twojego Syna.

Stacja 12: Jezus umiera na krzyżu.

"Dziś ze Mną będziesz w raju!" Panie Jezu, oto pierwszy i natychmiastowy owoc Twojej męki: nawrócony łotr z krzyża wstępuje wraz z Tobą do nieba. O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, która pod krzyżem Jezusa wyjednałaś łaskę nawrócenia łotrowi, uproś łaskę nawrócenia wszystkim grzesznikom.

Stacja 13: Zdjęcie Jezusa z krzyża.

Dobrzy ludzie zdjęli martwe ciało Jezusa z krzyża i złożyli w ramiona Bolesnej Matki. O Najświętsza Matko, jakże był Ci wdzięczny Boski Syn za to, że jak po narodzeniu tak i po śmierci wzięłaś Go w swe objęcia.

Bolesna Maatko Pięknej Miłości, prosimy Cię, bądź także przy nas w godzinę śmierci i racz przyjąć nas w swoje matczyne objęcia.

Stacja 14: Jezus złożony w grobie.

Serce Najświętszej Matki było spokojne i już się nie smuciło. Wiedziała, że Jezus wyjdzie z grobu zmartwychwstały i wstąpi do nieba. Panie Jezu, zapewniłeś nas, że idziesz do nieba przygotować nam miejsce, abyśmy tam byli z Tobą. Dziękujemy Ci za to.

Bolesna Matko Pięknej Miłości, bądź nam już Radosną Matką Pięknej Miłości i spraw, byśmy wraz z Tobą radowali się w niebie na wieki.

Zakończenie

O Matko Bolesna, Niepokalana Matko Pięknej Miłości, która uczestniczyłaś w męce i śmierci Syna Twego, Jezusapomóż nam zrozumieć, że zsyłane na nas przez Opatrzność próby życia są darem miłości Bożej. Pomóż nam wypełnić ofiarę do końca z myśla o zbawieniu dusz, dla których z naszego cierpienia może wytrysnąć światło. Pomóż nam cierpieć tak, jak Ty cierpiałaś: z wiarą, i miłością i z tą nadzieją, że nasze cierpienie niezawodnie przemieni się w radość. Amen.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Nabożeństwa maryjne

  • Adoracja ku czci Imienia Jezus
    Adoracje ku czci Najśw. Imienia Jezus. 1. W Imię Jezusa. 2. Niech będzie uwielbione imię Jezusowe.
  • Adoracja na zakończenie roku
    Adoracja na zakończenie roku: Co dobre było, w twoje ręce, Panie, składamy.
  • Adoracja na Zwiastowanie Pańskie
    I zamieszkało między nami - adoracja na uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca).
  • Adoracja z Matką Miłosierdzia
    Adoracja Najświętszego Sakramentu z Maryją Matką Bożego miłosierdzia.
  • Adoracje Adwentowe
    Adoracje na okres Adwentu: 1. Nie zawiodą się ci, którzy czekają. 2. Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze (pierwszy piątek miesiąca). 3. Powrót Chrystusa. 4. Pan jest blisko. 5. Maryja w Adwencie.
  • Adoracje na Boże Narodzenie
    Na Boże Narodzenie 24/25 grudnia: 1. Pójdźmy się pokłonić. 2. A Słowo stało się Ciałem. 3. Prośby Bożonarodzeniowe.
  • Adoracje na Objawienie Pańskie (...
    Złoto, kadzidło i mirra, A światłość w ciemności świeci i Dzieci światłości - to trzy adoracje na uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).
  • Adoracje na Ofiarowanie Pańskie
    Twoją duszę przeszyje miecz boleści; Pozdrawiamy Cię, Matko naszego Pana - adoracje do wykorzystania na święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).
  • Adoracje ze Świętą Rodziną
    Adoracje na Niedzielę Świętej Rodziny: 1. Rodzina dzieci Bożych. 2. Był im poddany. 3. Za naszymi rodzinami prosimy.
  • Akatyst
    Akatyst ku czci Bogurodzicy.Hymn Akathistos ku czci Bogurodzicy nazywany jest najpiękniejszym i najstarszym hymnem maryjnym literatury chrześcijańskiej. W hymnie tym Kościół śpiewa swój zachwyt nad tajemnicą wcielenia i swoją wdzięczność dla Bożej Rodzicielki.
  • Błogosławieństwo ziół i kwiatów
    Obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia.
  • Droga Krzyżowa ze św. Maksymili...
    tekst rozważania śp Renata Kupis.
  • Droga Krzyżowa - Medytacje obok ...
    Wraz z Maryją Drogą Krzyżową Jej Syna - medytacyjne spojrzenie na Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa.
  • Droga Krzyżowa dla cierpiących
    Chorzy, cierpiący, doświadczeni przez życie mogą w poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej odkrywać siebie i łączyć się z cierpieniami Chrystusa i Jego Matki.
  • Droga Krzyżowa z Matką Bożą z La...
    Rozważanie męki Jezusa wraz z Matką Bżą z La Salette.
  • Droga Krzyżowa ze św. Maksymilianem
    Teksty zaczerpnięte ze wspomnień więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz (Gustaw Morcinek, ks. Konrad Szweda, Brunon Borgowiec)
  • Godzinki o Matce Bożej Bolesnej
    Godzinki o Matce Bożej Bolesnej do prywatnego odmawiania.
  • Godzinki o Matce Bożej Nieustają...
    Godzinki o Matce Bożej Nieustającej Pomocy, do prywatnego odmawiania.
  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu...
    Godzinki o Matce Bożej Nieustającej Pomocy, do prywatnego odmawiania.
  • Koronka do Matki Bożej Miłosierdzia
    Koronka składa się z trzech dziesiątków.
  • Koronka do NMP Niepokalanie Pocz...
    Koronkę ułożył św. Jan Berchmans TJ. Składa się ona z 3 Ojcze nasz, 12 Zdrowaś i 3 Chwała Ojcu.
  • Koronka do Serca Maryi
    Jak na różańcu, z tym, że używa się koronki, odmawiając 1 x Ojcze nasz... i 7 x Zdrowaś Maryjo..., przy rożważaniu tajemnic Niepokalanego Serca Maryi.
  • Koronka do Siedmiu Boleści
    Koronka do siedmiu boleści Matki Bolesnej składa się z siedmiu tajemnic, w których rozważamy najboleśniejsze momenty z życia Matki Bożej.
  • Koronka do Siedmiu Radości Maryi
    Koronka do Siedmiu Radości NMP, zwana jest też koronką franciszkańską (koronką seraficką). Zwyczaj odmawiania Koronki rozwinął się w zakonach franciszkańskich od XV w.
  • Koronka Dziesięciu Cnót Ewangeli...
    Modlitwa odmawiana przez marianów od czasu aprobaty Zgromadzenia przez papieża Innocentego XII w roku 1699 w oparciu o "Regułę dziesięciu Cnót NMP".
  • Koronka o zwycięstwo nad szatanem
    Modlitwa "Potężna Niebios Królowo", w formie koronki, której w 1908 r. papież Pius X nadał 300 dni odpustu.
  • Maryja wzorem człowieka wyznając...
    Nabożeństwo maryjne, ułożone w oparciu o "Dzienniczek" św. siostry Faustyny.
  • Maryjne nabożeństwo słowa Bożego
    Nabożeństwo słowa Bożego jest obrzędem stojącym pośrodku między głoszeniem słowa a liturgią kultyczną. Jego zasadniczym celem jest spotkanie i zjednoczenie ze słowem Bożym - w przypadku nabożeństwa maryjnego, w oparciu o teksty Pisma Świętego, mówiące o Maryi.
  • Mater Dolorosa
    Adoracja na Wielką Sobotę.
  • Radosne Tajemnice: Rozważania na...
    Rozważania zaczerpnięte ze strony Firm in the faith with Mary ("Mocni w wierze z Maryją").
  • Różaniec
    Różaniec jest modlitwą pokoju także ze względu na owoce miłości miłosiernej, jakie rodzi. Jeśli odmawia się go właściwie, jako modlitwę medytacyjną, to Różaniec, pomagając spotkać się z Chrystusem w Jego misteriach, musi również ukazywać oblicze Chrystusa w braciach.
  • Różaniec - Maryja uczy i prowadz...
    Rozważania różańcowe kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.
  • Różaniec dla zaawansowanych
    Rozważania przeznaczone są do osobistych rozmyślań. Zawierają tylko tematy-klucze do dłuższych medytacji nad tajemnicami Bożymi i praktyczne wnioski do zastosowania w życiu. Tematy rozważań i postanowienia zostały zaczerpnięte z książki: Różaniec Święty, Stanisław Tworkowski, Niepokalanów, 1951 r.
  • Różaniec męczennika
    Rozważania tajemnic bolesnych wypowiedziane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w dniu jego śmierci, 19 października 1984 roku.
  • Różaniec Prymasa Tysiąclecia
    Rozważania różańcowe Prymasa Tysiąclecia, Warszawa, 2 października 1973.
  • Różaniec przed Najświętszym Sakr...
    Rozważania, które pomogą nam spojrzeć na swoje życie oczami Jezusa i Maryi.
  • Różaniec w obliczu Eucharystycznego
    Różaniec w obliczu Chrystusa Eucharystycznego, Warszawa, 30-31.08.1973; 2.11.1975. Rozważania ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
  • Różaniec z Bratem Innocentym
    Rozważania różańcowe (4 części), zawierające myśli brata Innocentego Wójcika, który wskazuje, jakimi cechami powinien wyróżniać się rycerz i rycerka Niepokalanej.
  • Różaniec ze św. Maksymilianem
    Rozważania zaczerpnięte z Pism i Konferencji św. Maksymiliana.
  • Różaniec zniechęconych
    Najlepszą formą wyjścia ze zniechęcenia jest modlitwa i miłość bliźniego. Rozważanie tajemnic różańca pomaga wyjść z wiru egoistycznego myślenia.
  • Rozważania różańcowe
    Rozważania pomocne do tego, by przyjrzeć się własnemu życiu, w świetle życia Jezusa i Maryi.
  • Rozważania różańcowe 2
    Rozważania mogące pomóc w tym, by spojrzeć na własne życie oczami Jezusa i Maryi.
  • Rozważania różańcowe 3
    Rozważania z modlitwami wybranymi z Dzienniczka św. Faustyny.
  • Rozważania różańcowe 4
    Rozważania z modlitwami wybranymi z Dzienniczka św. Faustyny.
  • Rycerski Różaniec
    Rozważania w oparciu o Pisma św. Maksymiliana Marii Kolbego.