Stowarzyszenia maryjne

04.01.2009

Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki

0 komentarzy · 23453 czytań · Drukuj

STOWARZYSZENIE MARYI WSPOMOŻYCIELKI (Associazione di Maria Auxiliatrice, ADMA)

Cel: Szerzenie czci do Najświętszego Sakramentu i do Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Nadchodzą tak trudne czasy, że potrzebujemy, aby Święta Dziewica pomogła nam zachować i obronić wiarę chrześcijańską. W tych słowach ks. Bosko zawarty jest jeden z zasadniczych celów Stowarzyszenia: szerzenie prywatnej pobożności i publicznego kultu Wspomożycielki Wiernych, aby wyjednać opiekę dla Kościoła i poszczególnych wiernych.

W Stowarzyszeniu spotykają się ludzie wiary, którym ofiaruje ono drogę uświęcenia i apostolatu według charyzmatu założyciela, św. Jana Bosko, poprzez kult Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki we wszystkich możliwych formach publicznych i prywatnych, uznanych przez Kościół.

Ksiądz Bosko przejął kult Maryi Wspomożycieli istniejący w Kościele od XV wieku i uczynił go swoim najważniejszym zadaniem. Był przekonany, że tego żąda od niego Maryja.

Historia:

Staraniem ks. Bosko zostało ono kanonicznie erygowane przy sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie 18 IV 1869 r. Brewem papieskim z 5 kwietnia 1870 r. Pius IX wyniósł je do godności Arcybractwa z prawem wcielania do niego wszystkich Stowarzyszeń powstałych na świecie, o tej samej nazwie i mających takie same cele.

Działaność: Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA) jako jedna z gałęzi Rodziny Salezjańskiej jest obecne na pięciu kontynentach. W Polsce pierwsze wspólnoty powstały w placówkach inspektorii pilskiej (Bydgoszcz, Dębno, Piła, Słupsk i Rumia). Teraz są już także obecne w placówkach pozostałych prowincji, m.in. w Twardogórze czy Oświęcimiu.

Jedną z wielu inicjatyw Stowarzyszenia jest organizowanie kongresów maryjnych ku czci Wspomożycielki Wiernych. ADMA zorganizowała trzy międzynarodowe kongresy maryjne: w Turynie z okazji 100-lecia śmierci ks. Bosko (1988 r.), w Boliwii (1995 r.) i w Sewilli (1999 r.). W Polsce również odbywają się kongresy maryjne dla wspólnot, organizowane przez inspektorię pilską. Stawiają sobie one za cel pogłębienie i utrwalenie obecności Maryi w sercach i kierowanie się Jej wskazaniami w życiu: aby modlitwa stawała się głębsza i pozwoliła stawić opór złu.

ADMA liczy ok. 30 000 członków na świecie.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Stowarzyszenia maryjne

 • Jasnogórska Rodzina Różańcowa
  Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała w okresie odnowy religijnej narodu polskiego w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego, założona przez o. Bronisława Matyszczyka. Swoimi korzeniami sięga roku 1610, kiedy zostało założone Bractwo Różańcowe. Stowarzyszenie o charakterze modlitewnym.
 • Legion Maryi
  Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, wspierają ich duchowo, pomagają im pogłębiać wiarę, szerzą kult Matki Bożej, głoszą Ewangelię.
 • Rycerstwo Niepokalanej
  Rycerstwo Niepokalanej, założone przez św. Maksymiliana Kolbego 16 października 1917 r. w Rzymie pod łacińską nazwą Militia Immaculatae (MI), jest publicznym, powszechnym i międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych: świeckich i duchownych.
 • Sodalicja Mariańska
  Sodalicja Mariańska to stowarzyszenie religijno-społeczne, hufiec Maryi. Sodalis znaczy "Przyjaciel". Sodalis Marianus to Przyjaciel Maryi. Należący do Sodalicji Mariańskiej są więc "Gronem Przyjaciół Maryi".
 • Stowarzyszenie Cudownego Medalika
  Misją Stowarzyszenia Cudownego Medalika jest oddanie hołdu Matce Bożej poprzez noszenie Jej Medalika. Powstało w 1837 r.
 • Stowarzyszenie Montfortańskie
  Stowarzyszenia "Maryi Królowej Serc".
 • Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej
  Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej św. Katarzynie Laboure z 18/19 lipca 1830. Powstało na wyraźne życzenie Matki Bożej. Zasadniczym celem jest pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i szerzenie Jej kultu.
 • Stowarzyszenie NMP Królowej Polski
  Odnowić wszystko w Chrystusie - to była dewiza św. Piusa X papieża. Stowarzyszenie postanowiło przyjąć tę dewizę za swoją oraz owocnie ją rozwinąć. Chcemy ODNOWIĆ WSZYSTKO, CO POLSKIE, W CHRYSTUSIE, W IMIĘ MARII KRÓLOWEJ POLSKI W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO.