Dogmaty maryjne

21.04.2009

Dziewictwo Maryi

0 komentarzy · 23804 czytań · Drukuj

C. DZIEWICTWO MARYI PO NARODZENIU CHRYSTUSA PANA

Chociaż Pismo Święte nie mówi wyraźnie o tej prawdzie, to jednak tradycja chrześcijańska przez usta wielkich pisarzy i ojców Kościoła piętnuje z całą surowością poglądy, jakoby Maryja posiadała inne dzieci poza Chrystusem. Orygenes np. nazywa taki pogląd szaleństwem; św. Ambroży używa tu wyrażenia świętokradztwo; św. Efrem modli się do Maryi: "O Dziewico i Pani, niepokalana Boża Rodzicielko, Pani moja najchwalebniejsza [...] Ty zrodziłaś Boga i słowo według ciała, zachowując dziewictwo przed narodzeniem i dziewictwo po urodzeniu [Chrystusa]". Św. Hieronim jest gorącym obrońcą nauki o stałym dziewictwie Maryi, a nawet wypowiada się za uznaniem dziewictwa św. Józefa.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Dogmaty maryjne

  • Boże Macierzyństwo Maryi
    Święta Dziewica jest Matką Boga, ponieważ urodziła Słowo Boże, które stało się ciałem.
  • Maryja powiła Jezusa bez bólów
    Wszelkie próby niwelowania dogmatu o Dziewictwie Najświętszej Maryi Panny są atakiem na wiarę katolicką. W konsekwencji doprowadzają do zakwestionowania bóstwa Jezusa Syna Bożego. Równanie Maryi z wszystkimi innymi kobietami kwestionuje także dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu.
  • Niepokalane Poczęcie
    Dogmat, ogłoszony przez papieża Piusa IX Bullą Ineffabilis Deus, 8 grudnia 1854 r.
  • Niepokalane Poczęcie definicją o...
    maryjni.pl/niepokalane-poczecie-definicja-osoby-maryi/
  • Wniebowzięta
    Jeśli śmierć nie jest ostatecznym końcem, lecz przejściem do wieczności, to zdanie: "jakie życie - taka śmierć", możemy rozszerzyć o kolejne: "jaka śmierć - taka wieczność". Wieczność jest konsekwencją życia, a rozgranicza obie rzeczywistości misterium śmierci. Życie Maryi było wyjątkowe i niepowtarzalne. Stąd i śmierć, którą rozumiemy jako zakończenie ziemskiego życia, musiała być wyjątkowa.