Dogmaty maryjne

21.04.2009

Dziewictwo Maryi

0 komentarzy · 23803 czytań · Drukuj

A. DZIEWICTWO MATKI NAJŚWIĘTSZEJ PRZY POCZĘCIU CHRYSTUSA PANA

Pismo Święte jasno uczy, że Maryja poczęła Jezusa na sposób dziewiczy; św. Łukasz podaje (1,26) że "posłał Bóg anioła Gabriela [...] do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja". Zwiastuje Jej Anioł, że pocznie i porodzi Syna, który będzie Synem Najwyższego. Na pytanie Maryi: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?", Anioł odpowiada: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię". Do Józefa, który chciał Maryję, będącą w ciąży, potajemnie opuścić, mówi Anioł: "Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło" (Mt 1,20).

Z powyższych tekstów wynika, że ciało Chrystusa było ukształtowane w sposób cudowny przez Ducha Świętego. [Ze słów "nie znam męża" Ojcowie Kościoła nawet wyciągają wniosek, że Maryja złożyła ślub dziewictwa].

Chociaż w Ewangelii według św. Łukasza mówi się o rodzicach Chrystusa przy odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, to jednak ta sama Ewangelia mówi, że Jezus w sposób dziewiczy został poczęty i że Józef był tylko przybranym Jego ojcem.

Św. Ireneusz naucza, że narodzenie Chrystusa Pana z Dziewicy należy do zakresu wiary głoszonej przez cały Kościół. I pod tym względem nic się nie zmieniło od czasów Ewangelii i Ireneusza, gdyż dziewicze poczęcie Chrystusa przez Maryję jest prawdą uroczyście wyznawaną w symbolach wiary aż po dziś dzień.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Dogmaty maryjne

  • Boże Macierzyństwo Maryi
    Święta Dziewica jest Matką Boga, ponieważ urodziła Słowo Boże, które stało się ciałem.
  • Maryja powiła Jezusa bez bólów
    Wszelkie próby niwelowania dogmatu o Dziewictwie Najświętszej Maryi Panny są atakiem na wiarę katolicką. W konsekwencji doprowadzają do zakwestionowania bóstwa Jezusa Syna Bożego. Równanie Maryi z wszystkimi innymi kobietami kwestionuje także dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu.
  • Niepokalane Poczęcie
    Dogmat, ogłoszony przez papieża Piusa IX Bullą Ineffabilis Deus, 8 grudnia 1854 r.
  • Niepokalane Poczęcie definicją o...
    maryjni.pl/niepokalane-poczecie-definicja-osoby-maryi/
  • Wniebowzięta
    Jeśli śmierć nie jest ostatecznym końcem, lecz przejściem do wieczności, to zdanie: "jakie życie - taka śmierć", możemy rozszerzyć o kolejne: "jaka śmierć - taka wieczność". Wieczność jest konsekwencją życia, a rozgranicza obie rzeczywistości misterium śmierci. Życie Maryi było wyjątkowe i niepowtarzalne. Stąd i śmierć, którą rozumiemy jako zakończenie ziemskiego życia, musiała być wyjątkowa.