21.08.2009

Zjazd MRRN - Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym

0 komentarzy · 7835 czytań ·Drukuj

Drugi dzień zjazdu przebiegał pod hasłem "Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" i patronował mu św. Pius X, papież. Młodzi uczyli się rozważać Pismo Święte metodą lectio divina oraz żywo dyskutowali podczas Rycerskiego Forum Młodych.

Msza św. pod przewodnictwem o. Ryszarda M. Żubera, prezesa narodowego MI

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się Eucharystią. O. Ryszard M. Żuber, prezes narodowy MI przypomniał postać patrona dnia, św. Piusa X, papieża, który w trudnym okresie dziejów Kościoła potrafił przez wierność i wytrwałość osiągnąć świętość. Ukazał także, że jak dla chrześcijan pierwszych wieków, tak i współcześnie jedyną nadzieją na prawdziwe szczęście jest Bóg.

"Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" pod takim tematem przebiegały również wszystkie spotkania i celebracje tego dnia. Poprzez warsztaty Słowa Bożego młodzi rycerze uczyli się czerpać nadzieję i siłę do walki ze złem. Poprzez stały kontakt z Bożym Słowem wierzący mają możliwość spotkania Boga żywego.

Po południu uczestnicy czynnie brali udział w Rycerskim Forum Młodych. Każda z grup przedstawiła oddzielne tematy, które w tym roku zmuszały do refleksji i często do obrony wiary przez dawanie świadectwa również między sobą.

Nie wierzcie w księdza, nie chodźcie do kościoła czy też niewierzący praktykujący... - te rodzaje tematów wzbudzały wiele kontrowersji. na które młodzi skutecznie odpowiadali.

W związku z Rokiem Kapłańskim zrodziło się przemyślenie, że często słuchamy nie dociekając prawdy i w ten sposób możemy być powodem cierpienia, oskarżeń, krytyki kapłanów, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Kamila, jedna z rycerek zaproponowała, by osobie krytykującej lub atakującej konkretnego kapłana zadać pytanie: Czy ty się za niego modlisz?

Uczestnicy Forum uznali, że było to bardzo ważne przypomnienie, by szczególnie w Roku Kapłańskim modlić się za tych, którzy z racji pełnionej posługi narażeni są bardziej na złość i ataki szatana.

Kolejny temat dotyczył modlitwy i Kościoła. "Nie muszę iść do kościoła, by spotkać Boga" - to teza postawiona przez grupę młodych rycerzy z Głowna. Młodzi próbowali odpowiedzieć na tezę w różny sposób. Emilia zaproponowała, by zwrócić uwagę, że Kościół dysponuje wielkim skarbem sakramentów i tylko tam - w Kościele - można je otrzymać. Natomiast Paweł z Lwówka Śląskiego zapytał: "Skoro Bóg jest wszędzie, to czy jest też w grzechu?" Padały różne odpowiedzi. Jedną z nich było przypomnienie, że Bóg nie opuszcza człowieka nigdy, bo jest wierny i nie może się zaprzeć siebie samego.


Pantomima w wykonaniu grupy MRRN z Lęborka

Nie zabrakło również pantomim i spektakli o tej tematyce. Interesujące przedstawienie odegrała grupa z Lęborka, ukazując rolę kapłana w walce z szatanem.


Grupa "Nasze Dziedzictwo" z Błonia

Grupa z Błonia przybliżyła uczestnikom polskie dziedzictwo w postaci tradycyjnych tańców polskich. W ten sposób realizują swoje rycerskie powołanie. Pokaz zakończyli odśpiewaniem Roty. W tak walecznym nastroju młodzi rycerze otrzymali również drogowskaz, w jaki sposób walczyć o swoją wiarę.


Celebracja Cudownego Medalika - scenka objawienia się Niepokalanej św. Katarzynie Laboure
Podczas celebracji o Cudownym Medaliku uczestnicy mogli na nowo rozpalić w sobie ducha rycerskiego i nadzieję zwycięstwa przez Maryję, przypominając sobie treści związane z objawieniem Cudownego Medalika i ideą Rycerstwa Niepokalanej założonego przez św. Maksymiliana.


Celebracja Cudownego Medalika - pantomima "Oddanie"

Dzień zakończył się Apelem Maryjnym, podczas którego o. Piotr M. Lenart, redaktor naczelny "Rycerza Niepokalanej" przypomniał młodym o konieczności refleksji nad własnym życiem, kim się jest, jakie jest znaczenie pamięci i czuwania, by stać się dla Boga, Niepokalanej i Kościoła nadzieją na lepszy świat.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis