28.05.2009

Wspólnoty katolickie na placu Piłsudskiego

0 komentarzy · 7250 czytań ·Drukuj

Pielgrzymka czuwanie modlitewne dziękczynienie 6-7 czerwca 2009W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski do Warszawy przybędą ruchy katolickie i wspólnoty z całej Polski. Dlaczego 6 czerwca na pl. Piłsudskiego zbiorą się ruchy katolickie? Bo są one wyraźnym znakiem działania Ducha Świętego, odnawiającego oblicze naszego społeczeństwa. A właśnie w tym miejscu w 1979 r. Jan Paweł II modlił się o to, by Duch Święty odnowił oblicze tej ziemi.

Pielgrzymka sprzed 30 lat była wielkim doświadczeniem jedności narodu. Dzisiaj też potrzeba tego znaku. Z pewnością członkowie różnych wspólnot powtórzą modlitwę Roku Jubileuszowego 2000: "Umocnij nas w czasach, kiedy bezinteresowność przestaje inspirować innych do czynu. Kiedy trudno jest budować wspólnie, gdyż indywidualizm oraz interes grupowy wydaje się być ważniejszy".

Ten znak jedności będzie wskazywał jednocześnie, że choć jeden jest Duch, różne są dary łaski - charyzmaty (1 Kor 12,4). Wśród obecnych wspólnot, jedne koncentrują się na duszpasterstwie parafialnym wprowadzającym w chrześcijaństwo, jak Droga Neokatechumenalna, inne formują chrześcijan starających się przenikać wartościami ewangelicznymi obszary życia społecznego, np. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" czy Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Z kolei Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, czy Spotkania Małżeńskie są miejscem umacniania rodziny.

Niektóre ze wspólnot gromadzą wiernych na spotkaniach formacyjnych i modlitwie, jak Wspólnota Dobrego Pasterza, inne - przygotowują do ewangelizacji, np. Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" czy wspólnota Emmanuel, albo działalności charytatywnej i społecznej, jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata - "Maitri".

W końcu jedne powstały na gruncie polskim, jak Ruch Światło-Życie założony przez ks. Franciszka Blachnickiego w latach 60., a inne wywodzą się z zagranicy, jak "Comunione e Liberazione" (Komunia i Wyzwolenie), Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga) czy Ruch "Focolari" - Dzieło Maryi. Są i ruchy ściśle związane z zakonami, jak Franciszkański Zakon Świeckich czy Świecki Zakon Karmelitów Bosych, w tym realizujące ideały założycieli, np. o. Maksymiliana Marii Kolbego - Rycerstwo Niepokalanej czy św. Franciszka - Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis