04.05.2009

Jasna Góra: trzeciomajowe uroczystości

0 komentarzy · 6274 czytań ·Drukuj

Pod przewodnictwem kard. Tarcisio Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości NMP Królowej Polski. Sumę pontyfikalną w obecności ponad 20 tys. pielgrzymów celebrowali polscy biskupi na czele z prymasem, kard. Józefem Glempem.

W kazaniu specjalny delegat Benedykta XVI powiedział, że wraz z pontyfikatem Jana Pawła II charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej, stała się dziedzictwem Kościoła powszechnego. "Pośród miejsc tej geografii wiary Jan Paweł II nie mógł nie wspomnieć sanktuarium jasnogórskiego, które należy uważać nie tylko za uprzywilejowane miejsce związane z narodowymi uczuciami religijnymi, ale przede wszystkim za wydarzenie wiary, w którym Chrystus jest obecny w dłoniach Maryi w sposób namacalny i konkretny" - powiedział watykański sekretarz stanu.

Specjalnie na dzisiejsze uroczystości przywieziony został peregrynujący po Polsce od ponad 50 lat Wizerunek Nawiedzenia, który na szczyt jasnogórski wnieśli biskupi, a potem ojcowie i bracia paulini.

"Jednoczę się duchowo z biskupami i pielgrzymami zgromadzonymi na Jasnej Górze - powiedział papież Benedykt XVI 3 maja 2009 w Watykanie, podczas modlitwy Anioł Pański - Modlę się, aby Matka Chrystusa miała w opiece Kościół w Polsce. Niech wyprasza dla całego narodu dar pokoju i wszelakiego dobra. Niech Bóg wam błogosławi!".

Nawiązując do uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że "wielokrotnie naród polski w swej trudnej historii doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej", a Maryja "w doświadczeniach, przez jakie przeszedł wasz naród, nigdy was nie opuściła". "Królowa i Matka z Jasnej Góry stała się symbolem narodowej wolności i uczuć religijnych Polaków, do tego stopnia, że w roku 1924 papież Pius XI zaaprobował specjalną uroczystość Królowej Polski i zezwolił, aby była ona celebrowana 3 maja, w dzień ustanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. A potem papież Jan XXIII ogłosił Ją główną Patronką Polski, wraz ze świętymi Wojciechem i Stanisławem" - przypomniał Kardynał.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis