Maryjne

20.12.2012

Wynagradzające Pierwsze Soboty Miesiąca

0 komentarzy · 15306 czytań ·Drukuj

W kontekście bolesnego i tragicznego wydarzenia, które miało miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r.

Czy nie należy postawić sobie pytania o wynagrodzenie w Pierwsze Soboty Miesiąca?

8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

9 grudnia - zamach na Królową Polski.

10 grudnia - przesłanie Matki Bożej dotyczące Pierwszych Sobót Miesiąca przekazane Siostrze Łucji w klasztorze w Pontevedra (10 grudnia 1925 r.).

Potem powiedziała Najświętsza Panna:

Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.

Dlaczego pięć pierwszych sobót?

Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu.
Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu.
Trzecie: Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.
Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki.
Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.

Na Jasnej Górze zrodziła się Fatima w Polsce przez akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został dokonany 8 września 1946 r. przez Episkopat Polski, jako zwieńczenie wcześniejszego aktu poświęcenia w parafiach (7 lipca 1946) i diecezjach (15 sierpnia 1946).

W ramach przygotowania do aktu poświęcenia w diecezjach głoszono z ambon (tekst zatwierdził kard. Sapieha):

Dobrze będzie z okazji tego oddania się osobistego Najśw. Pannie postanowić sobie czcić Ją codzień przez jakieś uczynki pobożne i dobrowolne umartwienia.

Najlepiej jednak będzie dostosować się do tego, czego sobie Ona sama w słynnych objawieniach Serca Swojego w Fatimie życzyła. Prócz bowiem poświęcenia się Niepokalanemu Jej Sercu do najistotniejszych części naszego do Niej nabożeństwa należą:
1. Codzienne odmawianie różańca, polecane przez Matkę B. Różańcową przy każdym ukazaniu się Jej.
2. Pierwsza sobota miesiąca, która ma być poświęcona Niepokalanemu Sercu Marii i obchodzona przez Komunię św. wynagradzającą i ofiary.

Bp Stanisław Czajka, w odniesieniu do aktu poświęcenia Niep. Sercu Maryi, w 1947 r. przypominał: "Poświęcenie jasnogórskie narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi było najwspanialszym aktem hołdu złożonym przez Polskę Bogarodzicy. Podobnej manifestacji, podobnych tłumów Jasna Góra nie widziała nigdy przedtem.

Sama Matka Najświętsza wyraziła życzenie we Fatima, aby poświęcono świat Jej Niepokalanemu Sercu. Ale jednym i tym samym zdaniem wyraziła także życzenie o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca".

W 30 rocznicę Fatimskich Objawień Polska Prasa Katolicka przypominała (Tygodnik Niedziela 1947 r.):

Nie wszystkie jednak życzenia Matki Najśw. zostały spełnione.

W objawieniach nie ograniczyła się Matka Najśw. do wezwań pokutno-poprawczych, ale ujawniła ludzkości sposób uzyskania Łaski Bożej, której - jak wiemy - nie można zasłużyć, tylko wymodlić, wyprosić lub wybłagać. Tym środkiem wybłagania ma być prócz różańca kult Niepok. Serca Maryi w formie przyjmowania Komunii św. wynagradzającej w pierwsze soboty każdego miesiąca. Jeżeli ludzkość z tego środka skorzysta - będzie ocalona.

ks. Krzysztof Czapla
Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis