Stowarzyszenia maryjne

19.05.2009

Legion Maryi

0 komentarzy · 21022 czytań · Drukuj

Legion Maryi jest katolickim ruchem apostolstwa świeckich, działającym pod duchowym przewodnictwem kapłanów. Legion ma pomagać Maryi w doprowadzaniu wszystkich dusz do Chrystusa; ma być armią, która zdobywa świat dla Chrystusa przez Maryję.

Patronką ruchu jest Maryja Niepokalana.

Legioniści docierają do wierzących i niewierzących, wspierają ich duchowo, pomagają im pogłębiać wiarę, szerzą kult Matki Bożej, głoszą Ewangelię. Naśladują Maryję i podejmują się każdego zadania, będącego walką o dusze. Ich najważniejszym celem jest ewangelizacja parafii, w której, za zgodą proboszcza, idą od drzwi do drzwi, aby dotrzeć do wszystkich jej mieszkańców. Eucharystia, różaniec i modlitwy legionowe to ich codzienne praktyki religijne.

W parafiach legioniści często prowadzą kioski przykościelne, urządzają kiermasze, dekorują kościół, przygotowują i prowadzą adoracje Najśw. Sakramentu i inne nabożeństwa, a także organizują pielgrzymki.

Legioniści prowadzą również apostolat w środowiskach zamkniętych - w szpitalach, domach opieki, więzieniach.

Legion Maryi powstał w Irlandii w 1921 r. Założycielem Legionu był Irlandczyk Frank Duff (1889-1980).

W Polsce próby tworzenia grup legionowych zostały podjęte w 1948 r. Ale dopiero na początku lat osiemdziesiątych, na życzenie papieża Jana Pawła II, Legion Maryi wznowił skutecznie swą działalność.

Na świecie jest ok. 3,5 mln członków aktywnych i kilkanaście milionów członków pomocniczych. Legion obecny jest w 163 krajach. W Polsce jest ok. 6 tys. członków aktywnych oraz 17 tys. pomocniczych w 24 diecezjach. Na terenie kraju znajduje się jedno komicjum i regia (w jej skład wchodzi 5 komicjów, których centra mieszczą się: w Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, dwa w Lublinie, oraz w Zamościu). Opiekunem Legionu Maryi w Polsce jest biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski.

Członkami Legionu Maryi są ludzie świeccy, którzy realizują Chrystusowy nakaz "głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu". Włączają się oni w prace Kościoła, dając wyraz temu, że Kościół to nie tylko hierarchia, lecz także wszyscy wierni.

Członkiem Legionu Maryi może być każdy, kto świadomy jest swojego miejsca w Kościele katolickim, niezależnie od wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu czy posiadanej wiedzy religijnej. Każdy może dać innym świadectwo swojej wiary.

Istnieją dwa rodzaje członkostwa w Legionie: członkowie aktywni i pomocniczy. Praca członków aktywnych polega na docieraniu do coraz szerszych kręgów ludzi, niesieniu im wsparcia duchowego, ułatwianiu kontaktu z kapłanem, rozmowach na tematy religijne, odwiedzaniu samotnych i chorych w szpitalach, domach opieki, odwiedzaniu więzień i schronisk dla nieletnich, pomocy przy organizacji Dnia Chorych w parafii, przygotowywaniu do sakramentów dzieci i dorosłych (katecheza indywidualna), rozprowadzaniu prasy i książek katolickich, prowadzeniu grup dziecięcych i młodzieżowych Legionu Maryi. Natomiast członkowie pomocniczy mają obowiązek modlitwy w intencji rozwoju Legionu Maryi i uczestniczenia w zebraniach raz w miesiącu.

Formacji w duchu legionowej świętości służą cotygodniowe zebrania.

Maryja czeka na wszystkich jako na swoich współpracowników, na swoją armię, która przeciwstawi się złu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Stowarzyszenia maryjne

  • Jasnogórska Rodzina Różańcowa
    Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała w okresie odnowy religijnej narodu polskiego w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego, założona przez o. Bronisława Matyszczyka. Swoimi korzeniami sięga roku 1610, kiedy zostało założone Bractwo Różańcowe. Stowarzyszenie o charakterze modlitewnym.
  • Rycerstwo Niepokalanej
    Rycerstwo Niepokalanej, założone przez św. Maksymiliana Kolbego 16 października 1917 r. w Rzymie pod łacińską nazwą Militia Immaculatae (MI), jest publicznym, powszechnym i międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych: świeckich i duchownych.
  • Sodalicja Mariańska
    Sodalicja Mariańska to stowarzyszenie religijno-społeczne, hufiec Maryi. Sodalis znaczy "Przyjaciel". Sodalis Marianus to Przyjaciel Maryi. Należący do Sodalicji Mariańskiej są więc "Gronem Przyjaciół Maryi".
  • Stowarzyszenie Cudownego Medalika
    Misją Stowarzyszenia Cudownego Medalika jest oddanie hołdu Matce Bożej poprzez noszenie Jej Medalika. Powstało w 1837 r.
  • Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki
    Powstało staraniem ks. Bosko przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie 18 IV 1869 r. Obecnie liczy ok. 30 000 członków na świecie.
  • Stowarzyszenie Montfortańskie
    Stowarzyszenia "Maryi Królowej Serc".
  • Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej
    Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej św. Katarzynie Laboure z 18/19 lipca 1830. Powstało na wyraźne życzenie Matki Bożej. Zasadniczym celem jest pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i szerzenie Jej kultu.
  • Stowarzyszenie NMP Królowej Polski
    Odnowić wszystko w Chrystusie - to była dewiza św. Piusa X papieża. Stowarzyszenie postanowiło przyjąć tę dewizę za swoją oraz owocnie ją rozwinąć. Chcemy ODNOWIĆ WSZYSTKO, CO POLSKIE, W CHRYSTUSIE, W IMIĘ MARII KRÓLOWEJ POLSKI W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO.