Dzieła maryjne

06.12.2011

Radio Maryja

0 komentarzy · 19655 czytań · Drukuj

Pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy uzyskano w czerwcu 1991. Radio Maryja zaczęło nadawać oficjalny sygnał 8 grudnia 1991 r. Tego dnia do kaplicy rozgłośni z kościoła św. Józefa procesjonalnie została wprowadzona figura matki Bożej Fatimskiej - Patronki Radia. Elementy identyfikujące Radio to pozdrowienie: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica. Teraz i zawsze" oraz słowa: "Tu Radio Maryja. Katolicki głos w Twoim domu". Od dwudziestu lat na antenie Radia niezmiennie rozbrzmiewa sygnał "Bogarodzicy"...

Wiadomość tygodnia 20-LECIE POWSTANIA RADIA MARYJA Dyrektorem Radia Maryja jest o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Jego najbliższymi współpracownikami są Ojcowie Redemptoryści. Na przestrzeni lat posługę w Radiu Maryja pełnili i niektórzy nadal pełnią: o. Jan Mikrut, o. Eugeniusz Karpiel, o. Jan Ćwikowski, o. Robert Jasiak, o. Henryk Zienkiewicz, o. Wiesław Majewski, o Tomasz Jońca, o. Piotr Andrukiewicz, o. Grzegorz Moj, o. Jacek Cydzik, o. Jan Król, o. Dariusz Pabiś, o. Janusz Dyrek, o. Piotr Detlaff, o. Marian Sojka, o. Dariusz Drążek, o. Benedykt Cisoń, o. Waldemar Gonczaruk, o. Zdzisław Klafka, o. Zbigniew Pieńkos, o. Marcin Krupa. Posługę w Radiu pełnią także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. We bezpośrednia współpracę z Radiem zaangażowani są kapłani diecezjalni i zakonni oraz kilkaset osób świeckich. Większość osób świeckich i wszyscy duchowni pełnią swą posługę w Radiu bezinteresownie (wolontariat).

W Polsce jak i po za jej granicami: Europa i Ameryka Północna działają prężnie Biura Radia Maryja i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Jest to szerszy krąg współpracowników rozgłośni. Istnieją także młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja oraz dziecięce w postaci zainicjowanych przez Madzię Buczek Podwórkowych Kół Różańcowych. Głównym celem Radia Maryja jest ewangelizacja. Opiera się ona na trzech zasadniczych nurtach: codziennej katechezie, modlitwie i kontakcie ze słuchaczami. Radio Maryja odgrywa w naszej Ojczyźnie niezwykle ważną rolę. Prof. Piotr Jaroszyński w artykule pt. "O honor Polski i godność Kościoła" napisał: "Radio Maryja odradza polskość w Narodzie, który na różne sposoby i z różnych powodów nie może w pełni wyrazić siebie, nie może pokazać swoich możliwości, nie może podjąć się realizacji ambitnych planów, jest ciągle spychany na margines. Tymczasem dzięki Radiu Naród nasz odzyskuje swoją cześć i wiarę w siebie, w swoje talenty i zdolności, w swoją społeczną solidarność".

Wokół Radia powstało również wiele dzieł podejmujących posługę apostolstwa w Polsce i poza jej granicami. W 1996 roku w Szczecinku powstała Fundacja "Nasz Przyszłość", która prowadzi działalność wydawniczą, popularyzuje dobrą książkę. Przy Fundacji utworzono w 1998 r. Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową. We Wrocławiu istnieje Fundacja Lux Veritatis, która przy pomocy nowoczesnych środków audiowizualnych niesie Dobrą Nowinę. Fundacja oferuje wiele filmów fabularnych, reportaży, jest także właścicielem Telewizji Trwam. 29 stycznia 1998 r. ukazał się pierwszy numer "Naszego Dziennika". Gazeta podejmuje tematykę dotyczącą życia społecznego, kulturalnego, politycznego i religijnego. Propagują wartości chrześcijańskie oraz wielowiekową tradycję i kulturę polską. W października 2001 r. w Toruniu rozpoczęła działalność Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Jej rektorem jest o. dr Krzysztof Bieliński CSsR. Fundacja prowadzi także prace badawcze poszukujące źródeł energii odnawialnej w Toruniu. Niedługo rozpocznie nadawanie nowy portal internetowy, na którym słuchacze będą mogli znaleźć najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, kraju i świata, ale także wybrane audycje radiowe i telewizyjne, adresy, informacje. Będą mogli także uczestniczyć w dyskusji na forum. Radio Maryja cały czas się rozwija.

Św. pamięci ks. prof. Janusz Nagórny pisał przed sześcioma laty na łamach "Naszego Dziennika": "Radio Maryja - wraz ze wszystkimi inicjatywami towarzyszącymi wrosło już w polski "krajobraz medialny". Ogromnie wielu Polaków - zarówno w kraju, jak i poza jego granicami - nie wyobraża sobie swej codzienności bez tego bogatego w różnorodne treści przesłania, które umacnia i pogłębia wiarę, pomaga głębiej odczytać nasza narodową tożsamość, a także pozwala lepiej zrozumieć aktualne wyzwania, jakie stoją przed społeczeństwem. Wokół Radia Maryja zrodziło się szerokie środowisko społeczne..." (Nasz Dziennik, 3/4 września 2005).

Posługa w Radiu Maryja wymaga ciągłego kontaktu ojców z różnego rodzaju specjalistami, osobami zaangażowanymi w rożne szczeble życia społecznego, intelektualistami, profesorami, księżmi biskupami. Wywiadów Radiu Maryja udzielili m.in.: ks. kard. Tarcisio Bertone - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, ks. kard. Franc Rodé - Prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ks. kard. William. J. Levada - Prefekt Kongregacji Nauki Wiary i Przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej, ks. kard. Zenon Grocholewski - prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. W audycjach Radia Maryja gościli m.in. Jan Moor Jankowski - żołnierz Armii Krajowej i ekspert medycyny sądowej oraz Herbert Marshall McLuhan - kanadyjski teoretyk komunikacji.

Ĺšródło: www.radiomaryja.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Dzieła maryjne

  • Apostolska Grupa Rycerska
    AGR tworzą "szaleńcy" Niepokalanej, entuzjaści MI, którzy są gotowi na wszystko dla Niepokalanej (MI 3). O św. Maksymilianie mówiono że "był sprytnym łowcą dusz", "apostołem", "misjonarzem". Do tych cech odwołuje się AGR, aby ewangelizować świat w nowy sposób, proponując "nową formę życia" chrześcijańskiego. Jest to życie oddane całkowicie Niepokalanej. Dać się Jej prowadzić tak, aby inni zobaczyli jak wygląda w praktyce Rycerstwo Niepokalanej.
  • Duchowa Adopcja
    Jak narodziła się idea Duchowej Adopcji? Czym jest? To dzieło maryjne którego patronką jest Matka Boża a Gwadelupe. Osoba, która podejmuje Duchową Adopcję, spełnia zaszczytny akt ofiary. Chociaż dziecka nigdy nie zobaczy, nie przytuli, nie przygarnie do serca, broni jego życia. Wypowiadając słowa modlitwy, prosi Jezusa o zmianę nastawienia rodziców do zagrożonego dziecka, by zrozumieli, że rodzina jest niezastąpioną wspólnotą, która spełnia swą rolę gdy jest zbudowana na wzajemnej miłości.
  • Ogród Maryi
    Studencka wspólnota formacyjna dla kobiet w Krakowie.
  • Peregrynacja Obrazu Matki Bożej ...
    Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w parafiach archidiecezji warszawskiej. Terminarz.
  • Różańcowe Jerycho
    Różańcowe Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15.00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego.Święty Paweł Kościół nazywa Mistycznym Ciałem Chrystusa. Maryja, Matka Kościoła, jest Matką każdego z nas. Jej modlitwa przywołała z nieba Ducha Świętego, dlatego my, chcąc prosić o dary Ducha Świętego, uklęknijmy i módlmy się razem z Nią, prosząc o wstawiennictwo w naszych potrzebach, potrzebach naszej Ojczyzny i świata w jedności ze Sługą Bożym Ojcem Świętym Janem Pawłem II.Oplećmy wszystkich naszymi modlitwami przed Obliczem Pana, aby "złe mury Jerycha" runęły, a ukazało się Światło świata.
  • SEN - Szkoła Ewangelizacji Niepo...
    S.E.N. to trzyletni program formacji obejmujący: rekolekcje, zajęcia, spotkania i wykłady. Wszystko jest w duchu franciszkańskim z uwzględnieniem zasad nowej ewangelizacji, tradycji zakonu i dziedzictwa kolbiańskiego.
  • Śluby Jasnogórskie
    W 300 lat po obronie Jasnej Góry i Ślubach Jana Kazimierza Prymas Tysiąclecia postanowił odnowić ten akt w formie dostosowanej do czasów współczesnych. Miały to być śluby całego wierzącego narodu złożone Maryi Królowej Polski jako program pracy duchowej, odnowy moralnej i społecznej. Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego napisany został przez kard. Wyszyńskiego w Komańczy 16 maja 1956 r. i przekazany przez zaufane osoby na Jasną Górę.
  • Światowa Sztafeta Różańcowa
    Światowa Sztafeta Różańcowa to modlitwa o świętość kapłanów, która każdego roku podejmowana jest w uroczystość Najśw. Serca Jezusowego.
  • Świeczka dla Matki Bożej w każdą...
    Inicjatywa ma na celu przywrócenie w naszej Ojczyźnie starej i pięknej tradycji maryjnej, jaką jest zapalanie świec, lampek, zniczy i innych świateł przed wizerunkiem Maryi w każdą sobotę roku oraz w maryjne święta.