Maryjne

17.10.2010

Dogmat o Wniebowzięciu NMP

0 komentarzy · 15149 czytań ·Drukuj

W dniu 1 listopada 1950 roku konstytucją apostolską Munificentissimus Deus papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu NMP.

Definicja dogmatu

Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOńCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

Dogmat o Wniebowzięciu ogłoszony przez Piusa XII poprzedzony został plebiscytem, w którym biskupi mieli wypowiedzieć się za lub przeciw dogmatowi o Wniebowzięciu NMP.

W obliczu tak ważnej, tak doniosłej sprawy, uznaliśmy za stosowne wezwać bezpośrednio i urzędowo wszystkich Braci Biskupów, by każdy z nich wypowiedział wobec Nas wyraźnie swoje zdanie. W tym celu skierowaliśmy do nich dnia 1 maja 1946 roku list Deiparae Virginis Mariae, tej treści: "Czy sądzicie, Czcigodni Bracia odznaczający się mądrością i roztropnością, że Wniebowzięcie cielesne Najświętszej Dziewicy może być ogłoszone za dogmat wiary i czy życzycie sobie tego Wy, duchowieństwo i lud?".

Tego rodzaju decyzja papieża poprzedzona była licznymi petycjami ze strony wiernych i ich pasterzy. Do takiej myśli, by ogłosić dogmat o Wniebowzięciu NMP, przyczyniło się ogłoszenie wcześniejszego dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Dyskusja teologiczna, jaka się toczyła, była poparta od wieków wypowiedziami Ojców i Doktorów Kościoła, miała oparcie w kulcie wiernych (kościoły, istytuty dedykowane Maryi Wniebowziętej) oraz jedna z tajemnic różańca świętego odnosiła się do tej tajemnicy. Ogłoszenie dogmatu o Wniebowzięciu NMP ujawniło tajemnicę jednomyślności wiernych i pasterzy oraz zmysł wiary ludu Bożego, sensus fidei.

Papież Pius XII ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu Maryi jeszcze usilniej zwrócił uwagę, że Maryja jest nadzieją wierzacych i całego świata:

My, którzyśmy powierzyli swój pontyfikat szczególnej pieczy Najświętszej Dziewicy, do której uciekaliśmy się w tylu kolejach bardzo smutnych losów, My, którzyśmy publicznym aktem poświęcili cały rodzaj ludzki Jej Niepokalanemu Sercu i tyle razy doznaliśmy Jej przemożnej opieki, ufamy bezwzględnie, że to uroczyste ogłoszenie i określenie dogmatu Wniebowzięcia nie mało przyczyni się ku pożytkowi ludzkiej społeczności. Obraca się ono bowiem na chwałę Trójcy Przenajświętszej, z którą Boga-Rodzica Dziewica złączona jest szczególnymi więzami. Można bowiem mieć nadzieję, że wszyscy wierni zostaną pobudzeni do gorętszego nabożeństwa ku czci Niebieskiej Matki, że wszyscy, którzy chlubią się imieniem chrześcijan, rozbudzą w sobie pragnienie uczestnictwa w jedności Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa i powiększania miłości ku Tej, która do wszystkich członków tego dostojnego Ciała po macierzyńsku się odnosi.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis