Dyskusje

16.01.2010

Walka o krzyże

0 komentarzy · 13847 czytań ·Drukuj

Socjalistom nie podobają się krzyże w szkołach. Ks. Ryszard Sztychmiler proponuje, aby "rozesłać do swoich krewnych i znajomych, doceniających znaczenie obecności krzyży w miejscach publicznych, informację o powyższym, np. zatytułowaną: "Opowiadam się za zachowaniem krzyży w polskich szkołach", na adres MEN: informacja@men.gov.pl (lub na adres podany na stronie internetowej ministerstwa)".

------------------------------------------------------------------------

Krzyż nie jest tylko znakiem religijnym, jest także wyrazem naszej narodowej tożsamości. Pierwszy władca naszego państwa, Mieszko I, wprowadził krzyż, wokół którego kształtowała się nasza państwowość i znaczenie w Europie. Król Jan III Sobieski wyruszył w obronie krzyża i wiary chrześcijańskiej aż pod Wiedeń, by obronić Europę przez tureckim najazdem. W czasach dziejowych doświadczeń rozbiorów, okupacji hitlerowskiej i reżimu komunistycznego krzyż przypominał Polakom ich tożsamość, wyzwalał heroiczne i patriotyczne postawy, bohaterskie gesty miłości do Ojczyzny i człowieka.

Ze względu na podnoszone głosy o usunięcie krzyży z miejsc publicznych, proszę o podjęcie kroków, aby tak wysoce niestosowne pomysły ludzi, którzy nie znają historii i tradycji narodu i państwa polskiego, nie miały więcej miejsca. Proponuję, by do programu edukacji dołożyć lekcje na temat historycznego, patriotycznego i religijnego znaczenia krzyża, zwłaszcza w ramach takich przedmiotów, jak historia, język polski, religia, wiedza o społeczeństwie. Proszę też, by w mediach publicznych wprowadzić więcej programów edukacyjno-historycznych na ten temat.

Krzyż powinien być obecny w miejscach publicznych, takich jak szkoła, sądy, urzędy itp., gdyż obok godła przypomina o najwyższych cechach państwowości polskiej, tożsamości i godności Polaka. Kto o tym nie pamięta, nie zasługuje na miano Polaka, a kto walczy z krzyżem, to tak jakby walczył z godłem i zasługuje wręcz na miano zdrajcy.

Ufam, że Państwo macie świadomość znaczenia krzyża i jaki szczególny szacunek należy się temu symbolowi.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis