Maryjne

01.11.2014

Między USA a Meksykiem

0 komentarzy · 13279 czytań ·Drukuj
Między USA a Meksykiem

Zakończenie II etapu w Ameryce Północnej

W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2014 kończy się II etap historycznej pielgrzymki Ikony Częstochowskiej "Od Oceanu do Oceanu" przez świat w obronie życia przez Stany Zjednoczone i Kanadę. Matka Boża przewędrowała przez kontynent północnoamerykański prawie 85 tys.

Małe podsumowanie

Podczas przejazdu przez Stany Zjednoczone Matka Boża Częstochowska odwiedziła ok. 200 miejscowości w 47 stanach. Zatrzymała się w 10 sanktuariach, 16 katedrach, 6 bazylikach, 6 kościołach greckokatolickich, 250 parafiach rzymskokatolickich oraz 18 cerkwiach prawosławnych. Łącznie z I etapem rozdano ok. 500 tys. kart z Jej wizerunkiem i modlitwą w intencji ochrony cywilizacji życia i miłości. Wizytowała także liczne zakony, domy dla samotnych matek, ośrodki dla seniorów i hospicja oraz towarzyszyła modlitwie przed wieloma placówkami aborcyjnymi. Była nawet w kanadyjskim więzieniu. Przeszła w procesji Strefą Zero w Nowym Jorku oraz pod kanadyjskim parlamentem w Ottawie. Pielgrzymce patronuje światowy ruch obrony życia Human Life International oraz Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, który należy do tej sieci.

Historyczne wydarzenie bez precedensu

Po raz pierwszy Czarna Madonna stanęła nad brzegiem Pacyfiku we Władywostoku w Rosji, po raz drugi nad Atlantykiem w Dzień Świętości Życia w Nazaré w Portugalii. Ameryka Północna witała Matkę Bożą na wyspie św. Klemensa na rzece Potomac w stanie Maryland, a po przejechaniu przez cały kontynent w Święto Niepodległości Ikona stanęła nad brzegiem Pacyfiku w Astoriii w stanie Oregon, po drugiej stronie Oceanu Spokojnego. Pielgrzymka nadal trwa.

Kalifornia, Arizona, Nowy Meksyk i Teksas

Tej jesieni, jadąc zachodnim wybrzeżem Ameryki, Matka Boża odwiedzała liczne, otoczone palmami kościoły Kalifornii oraz przemierzała malownicze pustynie i miasta w kolejnych stanach na południu: Arizona, Nowy Meksyk i Teksas. Wśród nich znalazły się także parafie prawosławne, m.in. sobór katedralny św. Trójcy w San Francisco.

Dużym wydarzeniem w rocznicę pielgrzymki przez USA była wizyta w Los Angeles w polskiej parafii Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia. Podczas tej uroczystości wprowadzono do parafii relikwie św. Jana Pawła II. Swoje błogosławieństwo nadesłał sam Ojciec Święty Franciszek.

Oficjalne zakończenie II etapu

Od soboty 25 października w stanie Arizona rozpoczęła się ostatnia faza peregrynacji w USA. W uroczystość Wszystkich Świętych w prowadzonej przez Księży Chrystusowców Polskiej Misji Pastoralnej Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix, stolicy stanu Arizona, nastąpiło oficjalne zakończenie pielgrzymki przez Stany Zjednoczone i Kanadę.

Zmiana kustosza

Podczas tych uroczystości ks. Peter West wiceprezydent Human Life International ds. Misji, który pełnił funkcję kustosza i koordynatora pielgrzymki w Ameryce Północnej, przekazał opiekę nad Ikoną ks. Jamesowi Heyd, który jest duszpasterzem środowisk latynoskich oraz znanym obrońcą życia, aby poprowadził dalszą pielgrzymkę Czarnej Madonny do Meksyku.

Przygotowanie do pielgrzymki w Meksyku

Po zakończeniu uroczystości w Phoenix Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej pojedzie do Chicago, gdzie w ramach preludium pielgrzymki do Meksyku 8-28 listopada będzie odwiedzać parafie, które prowadzą duszpasterstwo dla licznie tam mieszkających osób pochodzenia meksykańskiego.

Wizyta w Guadalupe

28 listopada Czarna Madonna wyruszy do Meksyku, gdzie po odwiedzinach w dziewięciu dużych miastach we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe 12 grudnia zatrzyma się w stolicy w najważniejszym sanktuarium amerykańskim, gdzie znajduje się nie wykonany ludzką ręką wizerunek Morenity z Tepeyac.

Więcej informacji na stronie: www.odoceanudooceanu.pl

Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
HLI Polska

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis