Maryjne

30.09.2014

Częstochowa: Ikona Maryjna w życiu Kościoła

0 komentarzy · 14828 czytań ·Drukuj
Częstochowa: Ikona Maryjna w życiu Kościoła

W Częstochowie w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w dn. 10-12 września 2014 odbyło się sympozjum mariologiczne oraz zebranie plenarne Polskiego Towarzystwa Mariologicznego (PTM). W spotkaniu tym uczestniczyli także kustosze sanktuariów polskich oraz goście z zagranicy.

Pierwszego dnia uczestnicy zjazdu zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim, by przed Czarną Madonną rozpocząć rozważania poświęcone tematyce: Ikona Maryjna w życiu Kościoła. Obrady rozpoczęły się następnego dnia, 11 września, od słowa metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo oraz współorganizatora sympozjum bp. Jana Zająca - przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów oraz Kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wprowadzeniem do sympozjum było wystąpienie przewodniczącego PTM o. Grzegorza M. Bartosika OFMConv.

Dwa pierwsze referaty: Theotokos jako prototyp ikony maryjnej, ks. Wacława Siwaka z Przemyśla, i Eklezjalna typologia ikon maryjnych, ks. Henryka Paprockiego z Kościoła prawosławnego zostały odczytane słuchaczom ze względu na usprawiedliwioną nieobecność Autorów. Dalsze rozważania w tematyce ikon przeprowadzili: Karol Klauza z KUL-u Kryteria teologiczne w przedstawianiu wizerunków maryjnych (kanony, zasady) oraz ks. Janusz Królikowski z Tarnowa Komplementarność słowa i obrazu w pobożności maryjnej. Po tej pierwszej sesji wywiązała się gorąca dyskusja oraz świadectwa własnych doświadczeń maryjnych. Dopełnieniem teoretycznych dociekań pełnych ciepła i uczucia bliskości z Maryją była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, który wygłosił homilię nawiązującą do tematyki sympozjum.

Popołudniowe spotkanie PTM i kustoszów rozpoczęło się modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego, a po niej Zofia Bator z Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej z Przemyśla przedstawiła interesujące spostrzeżenia Funkcja katechetyczno-pedagogiczna ikon maryjnych. Bogate doświadczenie i praktyka w zakresie ikon wzbudzała dodatkowe zainteresowanie i aplauz słuchaczy. Kolejne zagadnienie F, szeroko omówiła Taras Szmańko ze Lwowa z Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego. Po przerwie i dyskusji w kuluarach wykład Ikonografia maryjna a duchowość chrześcijańska zaprezentował ks. Marek Chmielewski z KUL-u. Wykład wzbudził duże zainteresowanie szczególnie wśród kustoszów sanktuariów i był zamknięciem teoretycznych rozważań. Praktykę stosowania ikon maryjnych w życiu Kościoła przedstawili kustoszowie: ks. Tomasz Jaskółka ze Skrzatusza (diec. koszalińsko-kołobrzeska), ks. Jerzy Karbownik ze Skarżyska-Kamiennej (diec. radomska) oraz ks. Józef Waśniowski z Pasierbca (diec. tarnowska). Żarliwa dyskusja oraz dzielenie się swoim bogatym doświadczeniem, a także uznanie dla innych, wypełniły czas na zadawanie pytań do prelegentów. Podsumowaniem było także apelowe rozważanie przed świętym obliczem Królowej Polski i naszej Matki przeprowadzone przez abp. Wacława Depo, na którym zgromadzili się wszyscy uczestnicy sympozjum.

W piątek, 12 września, członkowie PTM i kustosze sanktuariów uczestniczyli w uroczystej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył i na której słowo Boże wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wśród koncelebransów był abp Stanisław Nowak. Ta Eucharystia kończyła także spotkanie kustoszów, którzy udawali się w drogę powrotną do swoich sanktuariów.

Tego samego dnia odbyło się plenarne zebranie sprawozdawczo-wyborcze PTM. Członkowie Towarzystwa podsumowali pracę Zarządu, któremu przewodniczył o. Grzegorz Bartosik OFMConv z Niepokalanowa, w minionej kadencji 2011-2014 i udzielili mu absolutorium.

Zebranie plenarne wybrało nowe władze Polskiego Towarzystwa Mariologicznego na kadencję 2014-2017. Na przewodniczącego PTM po raz trzeci wybrano o. Grzegorza M. Bartosika OFMConv (Niepokalanów), kierownika Katedry Mariologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prodziekana tegoż Wydziału.

Wspólną modlitwą członkowie PTM zawierzyli prace Towarzystwa i nowego Zarządu opiece Matki Bożej. Zgodnie ze Statutem Towarzystwa, wybór nowego przewodniczącego musi być jeszcze zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski.

Na swoim pierwszym spotkaniu nowy Zarząd PTM ustalił zebranie i obrady na 14 i 15 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

o. Ryszard Żuber OFMConv
sekretarz PTM

ptm.rel.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis