Opinie

24.03.2012

W obronie Kościoła katolickiego i symboli religijnych

0 komentarzy · 21281 czytań ·Drukuj

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej
w sprawie obrony Kościoła katolickiego i symboli religijnych przed atakami ze strony różnego rodzaju władz świeckich w Polsce

Warszawa, 16 marca 2012

Od pewnego czasu nasilają się w Polsce ataki, głównie na Kościół katolicki i symbole religijne, ze strony różnego rodzaju sił politycznych i władz świeckich. Przykładem zaostrzenia kursu wobec Kościoła mogą być m.in. bezpardonowe wypowiedzi niektórych polityków o poglądach liberalnych, lewicowych, lewackich i libertyńskich.

Od dwóch lat mamy do czynienia ze zwalczaniem symbolu krzyża w przestrzeni publicznej Miasta Stołecznego Warszawy. Bezpośrednim uderzeniem w Kościół katolicki jest zapowiedź Rządu RP o planowanej likwidacji Funduszu Kościelnego, redukcji etatów kapelanów wojskowych i wprowadzenia różnego rodzaju utrudnień w nauczaniu religii w szkołach.

Z wysiłkiem i uporem wartym lepszej sprawy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi walkę z Fundacją Lux Veritatis i Telewizją "Trwam". Zarząd PLL LOT próbował wprowadzić zakaz noszenia krzyżyków i innych symboli religijnych przez załogę pokładową statków powietrznych. Polski Związek Piłki Nożnej nie życzy sobie na stadionach m.in. "materiałów rasistowskich i religijnych", gdzie samo umieszczenie obok siebie i niejako zrównanie rasizmu z religijnością jest ze wszech miar niesprawiedliwe i oburzające.

Pogoń za źle rozumianą "europejskością" i tak zwaną poprawnością polityczną wyrażająca się m.in. atakami na Kościół katolicki i symbole religijne, budzi nasz zdecydowany sprzeciw.

Państwo polskie nie ma być państwem ateistycznym, ani tym bardziej antyteistycznym. Państwo polskie ma bronić praw i swobód obywatelskich wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy wierzą w Boga czy też tej wiary nie podzielają.

Apelujemy do wszystkich osób wierzących, aby nie lękały się i odważnie korzystały z przysługujących im praw. Nie pozwólmy, aby w polityce i w ogóle w życiu publicznym to, co było marginesem stało się normą, a to co było normą zostało zepchnięte na margines. Walczmy o swoje prawa i o ich respektowanie. Bóg, Honor i Ojczyzna pozostaną dla nas zawsze najwyższymi wartościami, których nie pozwolimy sobie odebrać, a nasze przywiązanie do wolności sprawia, że nie straszne nam są zakazy i ograniczenia, które ze zdrowym rozsądkiem nie mają nic wspólnego.

Wszystkim, którzy dopuszczają się ataków na Kościół i tym, którzy wątpią, czy powinni zdecydowanie przeciwstawić się tym atakom, dedykujemy fragmenty Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której czytamy m.in.:

"Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym (...). Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują. (...) Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób".

My, posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej - członkowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej - wzywamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkie organa władzy i osoby do natychmiastowego zaprzestania walki z Kościołem katolickim i symbolami religijnymi, niezależnie od tego, jakie pobudki przyświecają prowadzeniu tej irracjonalnej "wojny domowej", wypowiedzianej 95 procentom społeczeństwa polskiego i ponad tysiącletniej tradycji państwa polskiego, związanego z Kościołem od zarania swych dziejów, aż po dzień dzisiejszy. Żądamy, aby władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej przestrzegały Konstytucji i nigdy więcej nie występowały przeciwko obywatelom ze względu na ich wiarę i przywiązanie do Kościoła, ani z żadnego innego powodu, gdyż w demokratycznym państwie prawa, władza po to jest, aby służyć obywatelom, a nie odwrotnie.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis