Wiadomości

07.02.2012

Uzdrawiająca moc sakramentów

0 komentarzy · 15271 czytań ·Drukuj
Uzdrawiająca moc sakramentów

Namaszczenie chorych, pokuta i Eucharystia - to sakramenty uzdrowienia. Niosą one nadzieję na zdrowie całego człowieka. Pisze o tym Benedykt XVI w orędziu na XX Światowy Dzień Chorego.

"Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła" - powiedział Jezus do jednego z dziesięciu uzdrowionych trędowatych. Te słowa przyświecają tegorocznym diecezjalnym i parafialnym obchodom Światowego Dnia Chorego.

"Pragnę zachęcić chorych i cierpiących, aby znajdowali zawsze bezpieczną kotwicę w wierze, która karmi się słuchaniem Słowa Bożego, osobistą modlitwą i sakramentami" - pisze Papież w orędziu przygotowanym z tej okazji.

Benedykt XVI podkreśla, że "związek między zdrowiem fizycznym i odnową zranionej duszy pomaga nam zatem lepiej zrozumieć "sakramenty uzdrowienia"". Pierwszy z sakramentów to "lekarstwo spowiedzi", które pozwala zastanowić się nad własnym życiem i zatęsknić za Ojcem i Jego bliskością. Drugi z sakramentów uzdrowienia to namaszczenie chorych. Papież zaznacza, że o istnieniu tego gestu sakramentalnego już w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej zaświadcza jest List św. Jakuba. "Sakrament ten zasługuje dziś na większą uwagę zarówno w refleksji teologicznej, jak w działalności duszpasterskiej wśród chorych" - pisze Benedykt XVI. Tłumaczy, że można go stosować w różnych sytuacjach życiowych związanych z chorobą, a nie tylko u kresu życia.

Mówiąc o tych dwóch sakramentach, Papież podkreśla także znaczenie Eucharystii. "Cała wspólnota kościelna, a szczególnie wspólnoty parafialne powinny starać się zapewnić możliwość częstego przystępowania do komunii sakramentalnej osobom, które z powodów zdrowotnych lub ze względu na wiek nie mogą odwiedzać miejsc kultu" - pisze Papież. Dodaje też, że Eucharystia przyjęta u kresu życia jako wiatyk jest prawdziwie "sakramentem przejścia ze śmierci do życia" (od łac. via - droga).

Światowy Dzień Chorego w tym roku w sposób szczególny uświadamia nam rolę tych, którzy niosą chorym sakramenty - kapelanów szpitalnych, duszpasterzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. - Potrzebni są również wrażliwi na cierpienie wierni świeccy: członkowie rodziny chorego, lekarze, pielęgniarki, osoby zaangażowane w wolontariat, członkowie ruchów i stowarzyszeń kościelnych, którzy będą przypominali chorym o potrzebie troski o zdrowie duszy - zwraca uwagę bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

- Wiara daje siłę i przywraca piękno życia, nawet wtedy, gdy pozostaje obciążone cierpieniem - dodaje w nawiązaniu do papieskiego orędzia ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Wraz ze Światowym Dniem Chorego, Caritas Polska rozpoczyna nową kampanię społeczną "Podaruj Kroplę Miłości". Jej celem jest zachęcenie do honorowego krwiodawstwa w Polsce. - Honorowe krwiodawstwo to poświęcenie i oddanie siebie innym. Bardziej czytelne i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia. Ofiarowanie cząstki krwi drugiemu człowiekowi, by ratować jego zdrowie i życie, to wielki dar - tłumaczy ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 r. Błogosławiony Jan Paweł II ustanowił go 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na pl. św. Piotra, wyznaczając na obchody wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego. Co kilka lat odbywają się centralne uroczystości. W wymiarze ogólnokościelnym Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony za rok, 11 lutego 2013 r., w Niemczech. Jak zapowiedział w tegorocznym orędziu Benedykt XVI, następny Dzień Chorego będzie poświęcony wzorcowej postaci ewangelicznego Samarytanina.

Zobacz także:
Orędzie Ojca Świętego na XX Światowy Dzień Chorego
Podaruj Kroplę Miłości - nowa inicjatywa Caritas Polska
Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

(md © Biuro Prasowe KEP 2012)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis