Dzieła maryjne

08.05.2009

Różańcowe Jerycho

0 komentarzy · 20529 czytań · Drukuj

Historia

Po raz pierwszy Różańcowe Jerycho w intencji ojczyzny, rządzących, wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy i o łaskę wiary dla narodów Europy zorganizowane zostało w kaliskiej bazylice św. Józefa w grudniu 2003 roku. Czuwania nawiązują do ewangelicznej sceny pod Jerychem, kiedy niewidomy człowiek prosi Chrystusa o uzdrowienie. Ich uczestnicy wierzą, że spełnią się słowa księdza kardynała Augusta Hlonda: Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego.

Początki Różańcowego Jerycha w Polsce związane są z osobą Anatola Kaszczuka, delegata wspólnoty apostolskiej Legionu Maryi z Irlandii do Polski w 1946 roku. To właśnie on, kiedy ważyły się losy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski zaproponował zorganizowanie i przeprowadzenie siedmiodniowego Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze. Podczas niego miano codziennie odprawiać Mszę św., odmawiać Różaniec i Koronkę do miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji przyjazdu Ojca Świętego. Za radą ks. bpa Stefana Bareły zrezygnowano z Kongresu, lecz nazwano te siedem dni modlitwy "Oblężeniem Jerycha";. Nawiązano do siedmiu dni, podczas których Izraelici zgodnie z rozkazem Boga obchodzili z Arką Przymierza Jerycho, by zburzyć mury i zdobyć miasto (Joz 6).

Uczestnicy na Jasnej Górze chcieli trwać na modlitwie, by runęły mury zagradzające drogę Ojcu Świętemu do Polski. I rzeczywiście przeszkody zostały zwyciężone. Anatol Kaszczuk nazywa to wydarzenie pierwszym "Oblężeniem Jerycha". Natomiast w 2003 roku do modlitwy za pośrednictwem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny czyli Jerycha Różańcowego Polaków zachęcił ks. biskup Roman Marcinkowski, krajowy opiekun Duchowego Legionu Maryi, wspólnoty apostolskiej zrzeszającej świeckich pod przewodnictwem kapłana. Obecnie Różańcowe Jerycha organizowane są w wielu polskich parafiach między innymi w Toruniu, Płocku, Poznaniu, Zakopanem i Ustroniu, a także na świecie np. w Rosji, Filipinach Irlandii. Niektóre wspólnoty trwają na modlitwie w intencji ojczyzny i Europy nawet przez siedem dni.

Naśladujmy Maryję:

* kiedy giną poczęte dzieci - Ona mówi "fiat"
* kiedy dzieci i młodzież są demoralizowane - Ona jest nieskalanie czysta
* kiedy rodziny tracą stabilność - Ona jest Matką Rodziny Nazaretańskiej
* kiedy starsi nie mają jutra - Ona otrzymała od Syna na krzyżu św. Jana Apostoła jako opiekuna.

Różańcowe Jerycho podejmuje następujące intencje:

1. Wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy narodów Europy i świata.
2. O łaskę wiary dla narodów Europy i świata oraz o powstrzymanie zła.
3. Wynagrodzenia za grzechy Polaków i o Polskę według Bożej woli.
4. O nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła świętego i Polski.
5. O obudzenie ducha pokuty w Polakach za grzechy całego Narodu przeciw życiu.
6. O odkrycie daru Eucharystii w życiu i misji rodziny.
7. O wynagrodzenie Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi za zniewagi wyrządzone przez niewdzięcznych ludzi.

Jak zorganizować Jerycho?

1. Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15.00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego.
2. Odbywa się w tylu miejscach, w ilu uda się je zorganizować grupom pozostającym ze sobą w duchowej łączności.
3. W miejscowościach, w których nie ma możliwości zorganizowania Jerycha przez pełne siedem dni - organizowanie czuwania przynajmniej przez jedną dobę.
4. Pożyteczne byłoby przygotowanie dla wszystkich grup wspólnych materiałów do rozważań.
5. Każda czuwająca grupa może uzupełnić treść czuwania o zatwierdzone przez władzę kościelną formy modlitwy właściwe dla siebie oraz dołączyć własne intencje.
6. Praktycznie jest podzielić dobę na sześć odcinków czterogodzinnych, w czasie których prowadzenie modlitw przejmuje zorganizowana grupa odpowiedzialna za wypełnienie modlitwą swojego czasu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Dzieła maryjne

  • Apostolska Grupa Rycerska
    AGR tworzą "szaleńcy" Niepokalanej, entuzjaści MI, którzy są gotowi na wszystko dla Niepokalanej (MI 3). O św. Maksymilianie mówiono że "był sprytnym łowcą dusz", "apostołem", "misjonarzem". Do tych cech odwołuje się AGR, aby ewangelizować świat w nowy sposób, proponując "nową formę życia" chrześcijańskiego. Jest to życie oddane całkowicie Niepokalanej. Dać się Jej prowadzić tak, aby inni zobaczyli jak wygląda w praktyce Rycerstwo Niepokalanej.
  • Duchowa Adopcja
    Jak narodziła się idea Duchowej Adopcji? Czym jest? To dzieło maryjne którego patronką jest Matka Boża a Gwadelupe. Osoba, która podejmuje Duchową Adopcję, spełnia zaszczytny akt ofiary. Chociaż dziecka nigdy nie zobaczy, nie przytuli, nie przygarnie do serca, broni jego życia. Wypowiadając słowa modlitwy, prosi Jezusa o zmianę nastawienia rodziców do zagrożonego dziecka, by zrozumieli, że rodzina jest niezastąpioną wspólnotą, która spełnia swą rolę gdy jest zbudowana na wzajemnej miłości.
  • Ogród Maryi
    Studencka wspólnota formacyjna dla kobiet w Krakowie.
  • Peregrynacja Obrazu Matki Bożej ...
    Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w parafiach archidiecezji warszawskiej. Terminarz.
  • Radio Maryja
    Pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy uzyskano w czerwcu 1991. Radio Maryja zaczęło nadawać oficjalny sygnał 8 grudnia 1991 r. Tego dnia do kaplicy rozgłośni z kościoła św. Józefa procesjonalnie została wprowadzona figura matki Bożej Fatimskiej - Patronki Radia. Elementy identyfikujące Radio to pozdrowienie: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica. Teraz i zawsze" oraz słowa: "Tu Radio Maryja. Katolicki głos w Twoim domu". Od dwudziestu lat na antenie Radia niezmiennie rozbrzmiewa sygnał "Bogarodzicy".
  • SEN - Szkoła Ewangelizacji Niepo...
    S.E.N. to trzyletni program formacji obejmujący: rekolekcje, zajęcia, spotkania i wykłady. Wszystko jest w duchu franciszkańskim z uwzględnieniem zasad nowej ewangelizacji, tradycji zakonu i dziedzictwa kolbiańskiego.
  • Śluby Jasnogórskie
    W 300 lat po obronie Jasnej Góry i Ślubach Jana Kazimierza Prymas Tysiąclecia postanowił odnowić ten akt w formie dostosowanej do czasów współczesnych. Miały to być śluby całego wierzącego narodu złożone Maryi Królowej Polski jako program pracy duchowej, odnowy moralnej i społecznej. Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego napisany został przez kard. Wyszyńskiego w Komańczy 16 maja 1956 r. i przekazany przez zaufane osoby na Jasną Górę.
  • Światowa Sztafeta Różańcowa
    Światowa Sztafeta Różańcowa to modlitwa o świętość kapłanów, która każdego roku podejmowana jest w uroczystość Najśw. Serca Jezusowego.
  • Świeczka dla Matki Bożej w każdą...
    Inicjatywa ma na celu przywrócenie w naszej Ojczyźnie starej i pięknej tradycji maryjnej, jaką jest zapalanie świec, lampek, zniczy i innych świateł przed wizerunkiem Maryi w każdą sobotę roku oraz w maryjne święta.