Duchowość maryjna

08.08.2014

Pięć powodów Maryjnej czci

0 komentarzy · 16613 czytań · Drukuj

Kocham Matkę Bożą! Więc... powiedziałem to i cieszę się z tego! Jako katolik jestem bardzo szczęśliwy z bycia członkiem Kościoła, który naprawdę czci i szanuje Matkę mojego Pana i Zbawiciela. Muszę przyznać, że nawet jeśli jestem chwiejnym katolikiem, nie zawsze odbierałem to w ten sposób. Przez większość mojego życia nie rozumiałem roli Maryi i mało mnie to obchodziło. Co za błąd! Teraz, gdy ostatnio otrzymałem wiele zarzutów o "kult Maryi" na Facebooku, nadszedł czas, by stanąć w obronie mojej "Mamy". Ale nawet jeśli kocham Ją i chcę bronić Jej czci, nie chcę być grubiański. Wolę zaprezentować 5 faktów uzasadniających cześć dla Maryi. Zanim więc zaczniesz zarzucać katolikom, że czczą Maryję, proszę przyjrzyj się uważnie tym faktom. Owszem, zawsze znajdą się tacy, dla których będzie to problemem, również i w mojej prezentacji, że zbyt wiele uwagi poświęcamy Maryi. Jeśli nadal chcesz zarzucać katolikom, że w ogóle czczą Maryję, to sugeruję byś zignorował również podane fakty!

Maryja i Jezus

1. Bóg posłał Zbawiciela przez Maryję - piszę o tym na początku, ponieważ naprawdę nie można bagatelizować roli Maryi, jeśli zdamy sobie sprawę, że długo oczekiwany Mesjasz przyszedł na ziemię rodząc się z kobiety... z kobiety, którą była Maryja. Jezus mógł przyjść na świat różnymi drogami, dlaczego akurat wybrał Maryję? Jeśli Maryja jest tak ważna dla Boga, czy zatem nie powinna być ważna dla nas?

2. Jezus uczynił pierwszy swój cud na prośbę Maryi - to kolejny przykład. Tak wiem, Jezus nie potrzebował Maryi, aby zmienić wodę w wino w Kanie. Ona po prostu tam była. Dlaczego więc na liście gości św. Jan umieścił na PIERWSZYM miejscu Maryję?

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. (J 2,1-2)

Jeśli Maryja nie jest w tym opowiadaniu ważna, to dlaczego umieszczona jest PRZED apostołami i PRZED Jezusem? Wiemy, że św. Jan w swej Ewangelii umieszcza niektóre szczegóły nieprzypadkowo. Maryja jest umieszczona tutaj na pierwszym miejscu, aby zwrócić uwagę czytelnikom na Jej obecność podczas zaślubin.

A co z "odmową" Jezusa? Znasz odpowiedź Jezusa:

Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? (J 2,4)

Jezus był pobożnym Żydem i posłusznym Bożym Przykazaniom. Dlaczego miałby publicznie znieważać swoją Matkę, łamiąc czwarte przykazanie? Jeśliby to miała być "odmowa" ze strony Jezusa, dlaczego więc idzie On dalej i zamienia wodę w wino? Czy nie powinno się to skończyć tylko prośbą? Tak być mogło. Chyba, że nie była to wcale odmowa. Kiedy Jego Matka wstawiała się za młodą parą, nasz Pan zdecydował, że Jego czas nadszedł. Czy nie myślisz, ze Jezus próbuje nam coś przekazać? Czy nie jest tak, że Jezus czekał na prośbę Maryi, aby ukazać moc Jej wstawiennictwa? Czy to nie tłumaczy, dlaczego św. Jan umieścił Maryję na pierwszym miejscu pośród gości?

3. Jezus dał Maryję Janowi - gdy cierpiał i umierał na krzyżu, zostawiając swój testament:

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J 19,26-27)

Dlaczego Jezus wypowiedział te słowa, skoro miałyby nic nie znaczyć? Na pewno był jakiś powód, dla którego Jezus zrobił to, co zrobił. Czy nie mógł On wygłosić tylko kilku słów? Kościół zawsze wierzył, że "uczeń" reprezentował każdego z członków Kościoła i że od tego czasu Maryja stała się naszą duchową matką. Ewangelia mówi, że od tego momentu uczeń zaakceptował dar Jezusa i "wziął Ją do siebie" (J 19,27). Czy my nie powinniśmy uczynić tego samego?

4. Pierwsze łaski Jezus dał przez Maryję - to fakt często pomijany przez tych, którzy chcą umniejszyć rolę Maryi... I pochodzi on z Biblii! Po zaakceptowaniu Bożej propozycji, by stać się Matką Zbawiciela, Maryja wybiera się z pośpiechem, by odwiedzić swoją krewna Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. (Łk 1,41)

Według tego fragmentu jeszcze przed narodzeniem Jezusa głos Maryi był użyty do tego, by zanieść łaskę Elżbiecie. Dlaczego? Ponieważ Maryja nie ma znaczenia? Czy istnieje inna droga, by rozdać te łaski?

Nie jesteś przekonany? Słuchaj tego, co mówi Elżbieta (dokładnie według Biblii)...

"Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie". (Łk 1,44)

Trudno jest odrzucić znaczenie obecności i głosu Maryi w pośrednictwie łaski przekazanej Elżbiecie. Czy łaski pochodzą od Maryi? Oczywiście, że nie - one pochodzą od Jezusa. Mimo to Jezus użył Maryję, by Go zaniosła i użył Jej głosu. Dlaczego? Ponieważ chciał, abyśmy zrozumieli że Ona jest ważna!

5. Jezus Chrystus jest Jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem. - Teraz to w ogóle nie ma sensu. Jak to stwierdzenie może pomóc katolikom? Oto dlaczego my katolicy "we wszystkim błądzimy", prawda? Przepraszam, jeśli komuś burzę jego sposób myślenia, ale katolicy absolutnie wierzą, że Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tym dość jasno (KKK):

Wstawiennictwo jest modlitwą prośby, która bardzo przybliża nas do modlitwy Jezusa. To On jest jedynym wstawiającym się u Ojca za wszystkich ludzi, a w szczególności za grzeszników (KKK 2634)

Ten fragment Katechizmu jest oparty na następującym fragmencie z Biblii:

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. (1 Tm 2,5-6)

Nawet jeśli Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem, to wcale nie przekreśla inne osoby (włączając w to Maryję), które mogą pośredniczyć w sposób podporządkowany czy też wstawiać się. Św. Paweł, który jest twórcą tego stwierdzenia, jest oczywiście świadomy tego faktu, ponieważ sam często prosi swoich czytelników, aby modlili się jeden za drugiego (Rz 1,9; 1 Tes 5,25; 1 Tm 2,1). Katechizm odwołuje się do tego typu pośrednictwa jako bycia uczestnikiem pośrednictwa Chrystusa (KKK 2635). Praktykujemy to za każdym razem, gdy modlimy się jeden za drugiego. Prosząc Maryję, by wstawiała się za nami, nie umniejszamy w żaden sposób roli Jezusa jako "pośrednika między Bogiem a ludźmi".

Nie łudzę się jednak, że te 5 faktów uwolni mnie od dalszych oskarżeń dotyczących "czci Maryi ". Myślę jednak, że będą one oddziaływać na tych, którzy mają otwarty umysł. Pismo Święte nie zawiera zbyt wielu słów o Maryi. Jednak te, które tam istnieją, są bardzo mocne. Teologowie spędzili dwa tysiące lat nad studiowaniem biblijnych opisów dotyczących Maryi i nadal to czynią. Wiele możemy się nauczyć, studiując znaczenie Maryi na kartach Pisma Świętego. Jeśli ktoś chce mi nadal czynić zarzut, że jestem "czcicielem Maryi", to proszę, aby najpierw przeczytał te pięć faktów. Jeśli pomimo to chcesz wytykać mnie palcem, to lepiej nie czytaj tych faktów, bo jeśli zaakceptujesz je, poważnie podważysz własną wiarygodność!

, catholicexchange.com

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Duchowość maryjna

  • Bogarodzica Dziewica
    maryjni.pl/jan-pawel-ii-list-bogarodzica-dziewica/
  • Cudowny Medalik
    maryjni.pl/objawienia-cudowny-medalik/
  • Cudowny Medalik - Owoc paryskich...
    Niewątpliwie szerokiemu gronu czytelników "Rycerza" Cudowny Medalik jest dobrze znany. Ten znak wiary, ofiarowany przez Maryję podczas objawień św. Katarzynie Labouré w 1830 r., na różne sposoby zaistniał w pobożności wiernych Kościoła katolickiego, a nawet w jego liturgii.
  • Dlaczego Maryja nas kocha?
    Św. Alfons Liguori był świętym na wskroś maryjnym. Również św. Maksymilian używał jego tekstów do modlitwy. Tekst niżej podany jest fragmentem z książki pod tytułem "Uwielbienia Maryi"
  • Duchowość "pielgrzyma"
    Gdy patrzymy na swoje życie, odczytujemy je zwykle jako wędrówkę. Zaczyna się ona od misterium zjednoczenia naszych rodziców. Wiedzie przez bramę śmierci do "domu Ojca".
  • Gromadźcie się wokół Niej
    Rozważania Marii Franciszki od Ukrzyżowanej Miłości zaczerpnięte z książki "Maryja". Zawiera medytacje o Maryi prowadzące do Jej umiłowania. Są to duchowe spotkania z Jezusem i Maryją. Możliwość usłyszenia głosu Maryi, która mówi: Czy wiesz jaka to dla mnie radość móc powiedzieć: "Chodź, pójdziemy do Ojca"?
  • Królowa Polski
    Czy wiecie że Maryja sama obrała sobie Polskę za swoje królestwo?
  • Maryja duchową Matką
    Św. Alfons Liguori był świętym na wskroś maryjnym. Również św. Maksymilian używał jego tekstów do modlitwy. Tekst niżej podany jest fragmentem z książki pod tytułem "Uwielbienia Maryi
  • Maryja ikoną wolności
    W tym roku Maryjną drogę rozpoczynamy od rozważań o wolności. Jak zauważa Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, chodzi nie tylko o wolność w wymiarze politycznym, społecznym czy państwowym, lecz o wolność wewnętrzną. I dodaje, że Kościół wychowuje nas w duchu wolności. Nad tym duchem "czuwa Maryja, którą nam tu dobry Bóg postanowił dla obrony narodu polskiego".
  • Maryja w godzinie śmierci
    Św. Alfons Liguori był świętym na wskroś maryjnym. Również św. Maksymilian używał jego tekstów do modlitwy. Tekst niżej podany jest fragmentem z książki pod tytułem "Uwielbienia Maryi"
  • Maryja wzorem posłannictwa świec...
    Wraz z darem życia każdy z nas otrzymał od Boga powołanie do bycia apostołem. Czym zatem jest apostolstwo? Odpowiedź znajdziemy w postawie i życiu Maryi i w akcie Zwiastowania: apostolstwo jest "posłannictwem z góry, zadaniem, które nie wypływa z inicjatywy człowieka, lecz jest dane przez interwencję Boga samego". Dlatego każde apostolstwo, także świeckich, musi brać swój początek z "tak" powiedzianego Bogu, które łączy się z fiat Maryi.
  • Maryja z Nazaretu drogą do Ducha...
    Wraz z darem życia każdy z nas otrzymał od Boga powołanie do bycia apostołem. Czym zatem jest apostolstwo? Odpowiedź znajdziemy w postawie i życiu Maryi i w akcie Zwiastowania: apostolstwo jest "posłannictwem z góry, zadaniem, które nie wypływa z inicjatywy człowieka, lecz jest dane przez interwencję Boga samego". Dlatego każde apostolstwo, także świeckich, musi brać swój początek z "tak" powiedzianego Bogu, które łączy się z fiat Maryi.
  • Matka odsuwająca miecz
    Ofiarowanie, Oczyszczenie, Przedstawienie, Spotkanie, Matki Bożej Gromnicznej. Skąd tyle nazw? Prawdopodobnie dlatego, że Liturgia podkreślała różne aspekty tego święta.
  • Mistyczne Miasto Boże (fragmenty)
    Mistyczne Miasto Boże, czyli żywot Matki Bożej Bolesnej według objawień Marii z Agredy (ok. 1650 r.). Pierwsze cztery rozdziały.
  • Miłość matczyna
    Nie spotkasz w życiu tej samej młlości jaką dażyła Cię Matka. Może być podobna, może być silniejsza, może być słabsza, lecz nigdy nie powtórzy sie taka sama.
  • Pieszo na Jasną Górę
    Niemal od początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach Polacy oddawali Matce Bożej cześć. Wędrowali do Niej, jako do swojej Pani i Matki. Wielka miłość do Maryi znajduje swe odzwierciedlenie w nadanym Jej tytule Królowej Polski, który łączy się przede wszystkim z Jasną Górą.
  • Pismo milczy na temat Maryi
    Z mojego doświadczenia wynika, że nawet członkom wspólnot kościelnych potrzeba podania uzasadnienia katolickiej nauki dotyczącej Matki Pana, nie mówiąc już o wciąż aktualnej zasadności odpierania zarzutów czy rozwiewania wątpliwości formułowanych przez niekatolickich braci lub osoby niewierzące. Jestem przekonany, że w Niej, jak w soczewce, dostrzec można sprawy najważniejsze dla człowieka, a i Bóg staje się bliższy i bardziej fascynujący. Zatem zacznijmy...
  • Praca magisterska o Cudownym Med...
    Praca magisterska "Cudowny Medalik jako forma kultu maryjnego w perspektywie pastoralnej tradycji Kościoła w Polsce".
  • Przedziwny sekret różańca świętego
    Książka napisana przez św. Ludwika Marię Grigniona de Montforta jest wielkim darem Trójcy Przenajświętszej danym Kościołowi szczególnie na czasy obecne, kiedy to, z dopustu Bożego, działalność szatana dochodzi pomału do szczytu. Każdy katolik zobowiązany jest przed Bogiem wiedzieć, dlaczego papieże napisali mnóstwo encyklik o różańcu, w których jakby wzajemnie prześcigali się w zachęcaniu wiernych do odmawiania tej modlitwy, czemu obdarzyli ją największymi przywilejami i sami codziennie odmawiali oraz uznali za najstraszniejszą broń przeciw szatanowi. Jasnych i głębokich odpowiedzi udzieli ta książka.
  • Rozeznanie objawień i przesłań
    Zamieszczamy dokument, promulgowany 25 lutego 1978 r. przez ówczesną Świętą Kongregację Nauki Wiary, ustalający normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych objawień i przesłań, oraz wstęp, podpisany przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.
  • Soli Deo przez Maryję
    Uwięziony kard Stefan Wyszyński kolejny Nowy Rok zawierzył Maryi wspominając przypadającą na ten rok rocznicę "obrony Jasnej Góry". Istnieje o wiele ważniejsza "obrona" dla której warto powalczyć - obrona duszy chrześcijańskiej Narodu.
  • Św. Maksymilian mówi o różańcu
    maryjni.pl/swiety-maksymilian-mowi-o-rozancu/
  • Traktat o doskonałym nabożeństwi...
    Spośród licznych dzieł, które wyszły spod pióra św. Ludwika Marii, bezsprzecznie najznakomitszym i najsławniejszym jest dzieło O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Powstało ono w 1712 r. w czasie pobytu Świętego w pustelni św. Eligiusza. Jakie miały być losy tej złotej książeczki, autor sam przepowiedział, mianowicie, że szatan, obawiając się zbawiennego jej wpływu, starać się będzie ze wszystkich sił, aby ją ukryć przed światem i pogrążyć w zapomnieniu. Istotnie, przepowiednia Świętego spełniła się dokładnie. Dzieło O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny nie wydane przez autora leżało w zapomnieniu, aż je w 1842 r. odkryto przypadkiem w starym kufrze pomiędzy innymi rękopisami w domu zakonnym w Saint Laurent-sur-Sevre.
  • Wskazująca drogę
    Spośród licznych dzieł, które wyszły spod pióra św. Ludwika Marii, bezsprzecznie najznakomitszym i najsławniejszym jest dzieło O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Powstało ono w 1712 r. w czasie pobytu Świętego w pustelni św. Eligiusza. Jakie miały być losy tej złotej książeczki, autor sam przepowiedział, mianowicie, że szatan, obawiając się zbawiennego jej wpływu, starać się będzie ze wszystkich sił, aby ją ukryć przed światem i pogrążyć w zapomnieniu. Istotnie, przepowiednia Świętego spełniła się dokładnie. Dzieło O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny nie wydane przez autora leżało w zapomnieniu, aż je w 1842 r. odkryto przypadkiem w starym kufrze pomiędzy innymi rękopisami w domu zakonnym w Saint Laurent-sur-Sevre.
  • Za 5 lat MI skończy 100 lat
    Nieprzyjaźń pomiędzy potomstwem tajemniczej niewiasty a rajskim wężem trwa od zarania dziejów i wszystko wskazuje na to, że konflikt ten trwać będzie do końca czasów.
  • Zatopić w głębinach prawdy wszel...
    Kazanie o. Pawła Warchoła, wygłoszone 14 października 2012 r. w Niepokalanowie z racji 30. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana.