Maryjne

05.06.2020

Niepokalana powraca do Pragi

0 komentarzy · 2473 czytań ·Drukuj
Niepokalana powraca do Pragi

W stolicy Czech ponownie stanęła Kolumna Maryjna. Jest ona XVII-wiecznym wotum wdzięczności mieszkańców Pragi za ocalenie miasta przed szwedzką inwazją w 1648 r. Stanęła w samym centrum stolicy, na Placu Staromiejskim.

Budowa pomnika rozpoczęła się w 1650 r. Dwa lata później został uroczyście poświęcony przez arcybiskupa Pragi kard. von Harracha.

Kolumna Maryjna pochodzi z pracowni czeskiego rzeźbiarza wczesnego baroku Jana Jiří Bendla; przedstawia figurę Matki Bożej Niepokalanej. Była również bardzo ważna dla określenia czasu, ponieważ jej cień w południe wskazywał na tzw. "Meridian Praski", który służył do określania czasu słonecznego.

Kolumna Maryjna została zniszczona w 1918 r. przez tłum antyklerykalnych anarchistów pod przewodem Zizkova Franta Sauera, którzy widzieli w niej symbol monarchii habsburskiej w Czechach. Starania o odbudowę zniszczonego zabytku czeskiego baroku podjęto już w 1918 r. Udaremniła to jednak sytuacja polityczna w Czechosłowacji, a następnie wojna i komunizm. Po aksamitnej rewolucji w 1989 r. zawiązał się oddolny komitet na rzecz odbudowy Maryjnej Kolumny.

Począwszy od 1995 r. grupa czeskich artystów - Jan Bradna, Miroslav Kratky, Karel Kronych i Peter Váňa - pracowali nad rekonstrukcją kolumny Maryjnej. W 2000 r. Peter Váňa zaczął rzeźbić replikę figury Matki Bożej. Wspólnie ze swoimi kolegami spędził przy pracach nad rekonstrukcją zabytku ponad 20 lat.

Przez wiele lat toczyły sie spory i sprzeciwy na temat powrotu kolumny na swoje miejsce. Do zakończenia sporów skutecznie przyczynił się prymas Czech kard. Dominik Duka OP.

W styczniu 2020 r. Rada miejska Pragi zgodziła się na powrót kolumny Maryjnej na plac Staromiejski. Rekonstrukcja 16-metrowej kolumny z dwumetrową figurą Matki Bożej jest dziełem rzeźbiarza Petra Váňi oraz jego współpracowników. Prace budowlane rozpoczęły się 17 lutego 2020 r. Uroczyste poświęcenie figury ma nastąpić 15 sierpnia 2020 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis