Kazania maryjne

14.11.2012

Modlitwa różańcowa naszą pomocą

0 komentarzy · 16403 czytań · Drukuj

Objawienia różańcowe przywodzą nam na myśl prawdę, że Najświętsza Maryja Panna jest twórczynią modlitwy różańcowej. Nie będziemy wspominać o wszystkich Jej objawieniach, jest ich bowiem zbyt wiele, jedynie o najważniejszych. We wszystkich wypadkach Matka Boża zjawia się z różańcem w ręku lub u boku i zachęca do odmawiania tej modlitwy. Zjawia się zawsze jednak po to, aby pełnić to samo posłannictwo różańcowe.

W czasie pierwszej wojny światowej Matka Boża objawiła się w portugalskiej miejscowości Fatima. Ukazała się sześciokrotnie trójce dzieci, zawsze zastając je modlące się na różańcu. Zawsze też zachęca do odmawiania różańca, aby dzięki temu nawrócić grzeszników, przeprosić Boga za liczne grzechy ludzkości, wynagrodzić wszystkie zniewagi, zadawane Jej Niepokalanemu Sercu. W Fatimie nazwała się Królową Różańca Świętego, w Lourdes ogosiła się Niepokalanie Poczętą. Domagała się nowego nabożeństwa dla uczczenia Jej Niepokalanego Serca. Nawiedziła również dzieci z La Sallete, by zachęcić je do odmawiania Różańca.

Czy to częste zjawianie się Najświętszej Maryi Panny nie przekonuje nas, że Różaniec jest Jej własnością, Jej dziełem? Dlaczego Matka Boża nie troszczy się tak o inne modlitwy, które odmawiane są w Kościele? Wie, czym jest różaniec, ten dar niebieski. Wie, że Różaniec jest dla ludzi szkołą życia Chrystusowego i najskuteczniejszą drogą do otrzymania łask. Dlatego będzie przychodzić od czasu do czasu na ziemię, aby przypominać ludziom o wartości modlitwy różańcowej, aby uchronić swój dar przed zapomnieniem.

Dar Maryi doczekał się wielkiej chwały, w postaci rozpowszechnienia się na całym świecie. Kto modli się na różańcu? Odmawiają go kapłani, biskupi, papieże. Odmawiają go klerycy w seminariach, wspólnie lub samotnie. Odmawiają go na mocy reguły zakonnej wszystkie zakony męskie i żeńskie. Niektóre z nich codziennie zbierają się w chórze czy w kościele na wspólne modlitwy. Niemal każdy człowiek ma różaniec. Możemy się cieszyć, że dziś przeżywamy wspaniałą chwałę Różańca - jego nowy złoty wiek. Wszędzie tam, gdzie dotarła Ewangelia, wierni modlą się na różańcu. Staje się on popularną kościelną modlitwą. Na pierwszym miejscu odbiera należną cześć Krzyż, a po nim Różaniec. Jak cudownie został objawiony, tak w przedziwny sposób rozrasta się po całym świecie, chwaląc wielkość i dobroć Królowej Różańca.

Nic dziwnego, że jedni noszą różaniec przy boku, a inni kładą go na czołowym miejscu w domu, aby w każdej chwili mogli się na nim pomodlić i zaczerpnąć sił w cierpieniach i doświadczeniach losu. Tak wymodlony Różaniec spocznie ostatecznie na skostniałych rękach czciciela, aby go zaprowadzić do tronu Tej, którą tak umiłował.

Chwała Różańca objawia się w licznych triumfach doczesnych i duchowych, w życiu jednostek, rodzin, narodów i całego świata. Ilu ochroniło się przez Różaniec od śmiertelnych upadków? Ilu powstało z ciężkich grzechów, nałogów? Skąd ta pogoda czy radość w cierpieniach, nawet w chwili śmierci? - z modlitwy różańcowej. Skąd tyle nastroju Bożego błogosławieństwa w rodzinie? - z różańca. Skąd to szczęście w życiu małżonków, mimo przeróżnych trudności? - ze wspólnej modlitwy różańcowej. Ile dusz w czyśćcu cierpiących idzie do Boga właśnie przez modlitwy różańcowe?

Jaką chwałą promienieje Różaniec w naszej Ojczyźnie? Dzięki niemu nasza Ojczyzna, nasi ojcowie i nasze matki nie nasiąkali nowinkami z Zachodu. Słusznie mógł powiedzieć papież Pius IX do arcybiskupa Lwowa, Józefa Bilczewskiego, że Polska nigdy nie zasmuciła Stolicy Apostolskiej i nigdy nie zasmuci. Różaniec zawsze był i będzie dla nas środkiem zachowania wierności Kościołowi.

Chwała Różańca zabłysnęła także na polu walki. Ileż w historii wspaniałych zwycięstw, odniesionych dzięki modlitwie różańcowej. Zwycięstwo pod Muretem, gdzie ostatecznie zostali rozbici albigensi. Zwycięstwo pod Lepanto w 1571 roku, gdzie Turcy ponieśli całkowitą klęskę, mimo przeważających sił. Zwycięstwo pod Wiedniem. Po zwycięstwie pod Lepanto senat wenecki kazał wyryć na tablicy z brązu napis: "Nie wodzowie, nie siły, nie broń, lecz różaniec Maryi dał zwycięstwo". Do dziś możemy oglądać w Wiedniu różaniec Jana III Sobieskiego, a obok niego napis: "Różaniec Jana Sobieskiego, króla Polski". Modlił się na nim, gdy był pod Wiedniem, zwyciężając Turków w 1683 roku.

Wspaniałą chwałą okrył się Różaniec za czasów papieża Leona XIII, kiedy w dziedzinie moralnej szerzył się liberalizm. Papież jako jedyne lekarstwo na uleczenie ducha czasu poleca właśnie Różaniec.

Bierzmy wszyscy różaniec do rąk i odmawiajmy go w domu czy w kościele, w rodzinie czy w małżeństwie. Szukajmy w tej modlitwie tego, czego potrzeba nam dla duszy i ciała. Przede wszystkim prośmy o łaski, które dopomogłyby nam przeżywać jak najlepiej tajemnicę Jezusa i Maryi w naszym życiu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Kazania maryjne