Prawdy maryjne

26.05.2009

Matka Kościoła

0 komentarzy · 23362 czytań · Drukuj

W uszczęśliwiającym widzeniu Maryja rozpoznaje w sposób indywidualny i osobisty poznaniem matczynym, głębszym niż poznanie świętych. Matka jednak nie tylko poznaje, lecz również działa przez pośrednictwo żywe wypływające z miłości.

Aby zrozumieć miejsce Maryi w życiu i posłannictwie Kościoła (por. KKK 963), trzeba chwilę zatrzymać się i przypomnieć sobie czym jest Kościół.

KKK 748 porównuje Kościół do księżyca, którego całe światło jest odbiciem światła słońca i stwierdza, że "Kościół nie ma innego światła niż światło Chrystusa". A dalej (KKK 759) podaje, że Odwieczny Ojciec "wierzących w Chrystusa postanowił zwołać w Kościół święty". Pan Jezus zapoczątkował Kościół swój głosząc radosną nowinę (por. KKK 763), gromadząc uczniów (por. KKK 764n) i umierając na krzyżu: "jak Ewa została utworzona z boku śpiącego Adama, tak Kościół narodził się z przebitego Serca Chrystusa, który umarł na krzyżu" (KKK 766).

W czasie Zesłania Ducha Świętego "Kościół publicznie ujawnił się wobec tłumów i zaczęło się rozszerzanie Ewangelii" (KKK 767). "Kościół osiągnie swe wypełnienie tylko w chwale nieba" (KKK 769).

"Kościół jest równocześnie widzialny i duchowy, jest społecznością hierarchiczną i Mistycznym Ciałem Chrystusa. Jest jeden, utworzony z elementu ludzkiego i elementu Boskiego. To czyni go tajemnicą, którą może przyjąć tylko wiara" (KKK 779).

Kościół - jak czytamy w Dziejach Apostolskich - zgromadził się (...) w górnym pomieszczeniu (Wieczernika) z Maryją, która była Matka Jezusa, i z Jego braćmi (por. Dz 1,12-14). Nie może przeto nazywać się Kościołem - jak pisze w adhortacji apost. Marialis cultus (O należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny) papież Paweł VI - jeśliby tam nie było Maryi, Matki Pana, z Jego braćmi.

Obecność więc Maryi w Wieczerniku, wśród młodej wspólnoty Kościoła świadczy, że Ta, która wydała na świat Jezusa, Syna Bożego, uczestniczy w jakiś sposób w narodzinach Kościoła powszechnego. Stąd "Tajemnica Kościoła - jak pisze pewien teolog - jest wpisana w dwie doskonałe osoby: Boską osobę Chrystusa i ludzką osobę Maryi".

Po wniebowstąpieniu Jezusa Maryja znalazła swe miejsce wśród apostołów. Należy do Kościoła swego Syna. Równocześnie opiekuje się nim jako troskliwa Matka. Jest zarówno Córką jak i Matką Kościoła. Cała jest dla Chrystusa i cała dla Kościoła. Stanowi dla nas najdoskonalszy wzór: zaangażowania w sprawy Ewangelii, pilnego słuchania słowa Bożego, posłuszeństwa, wiary, służenia potrzebującym itd.

Na prośbę m.in. Episkopatu Polski papież Paweł VI podczas Soboru Watykańskiego II, dnia 21 listopada 1964 r. podpisując Konstytucję dogmatyczną o Kościele "Lumen gentium" ogłosił Maryję Matką Kościoła: Ku chwale więc Najświętszej Maryi Panny, oraz ku naszej radości, ogłaszamy Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła, czyli całego Ludu chrześcijańskiego, zarówno wiernych, jak i pasterzy, którzy wszyscy zwą Ją swą Matką najmilszą. Ustanawiamy również, aby odtąd cały lud chrześcijański oddawał Matce Boga pod tym właśnie najmilszym Imieniem jeszcze większą cześć i do Niej zanosił swe prośby... Twemu Niepokalanemu Sercu powierzamy, o Bogurodzico Dziewico, całą ludzkość!

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Prawdy maryjne

  • Maryja - Ogród Niepokalany
    Maryja jako Rajski Ogród.
  • Maryja - Uzdrowienie chorych
    Spójrzmy na Maryję jako na Uzdrowienie chorych.
  • Maryja a Duch Święty
    Maryja jako Oblubienica, Pneumatofora, Przybytek, Transparent i Ikona Ducha Świętego.
  • Maryja Matka Kościoła
    Tekst Litanii Loretańskiej do NMP wzbogacony został wezwaniem "Matki Kościoła", a dawny drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego poświęcono w Polsce również liturgicznej czci NMP Matki Kościoła. W ten sposób teologiczna prawda o Matce Pana naszego została na zawsze poszerzona o treść Jej Matczynej relacji do Kościoła. Niniejsze krótkie opracowanie pragnie ukazać, skąd czerpie swe teologiczne uzasadnienie ten Maryjny tytuł.
  • Matka Boża Nieustającej Pomocy
    Czcząc Matkę Bożą Nieustającej Pomocy zwracamy się do Niej, jako Matki Chrystusa i naszej Pośredniczki łask, przedkładając podziękowania i prośby, tak osobiste jak i wspólnotowe Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa za Jej przyczyną i wzorem, gdyż Bóg dał nam Ją jako "nieustanną pomoc" dla naszej obrony. Maryja z racji tej macierzyńskiej miłości, opiekuje się odkupionymi
  • Nawiedzenie NMP
    Treść święta wynika z Łk 1,39.56. Święto w Kościele Zachodnim zawdzięcza swe powstanie młodemu jeszcze wtedy zakonowi franciszkańskiemu, który wprowadził je w 1263 r., wyznaczając na jego obchód dzień po oktawie Narodzenia Jana Chrzciciela, obchodzonego 24 czerwca. Obecnie święto obchodzone jest w Kościele 31 maja.
  • Odpust Porcjunkuli
    Pierwotny tytuł kościoła Porcjunkuli brzmiał - Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Według podania kapliczkę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie.Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał jej sam św. Franciszek.
  • W gromnicznym świetle
    Święto Ofiarowania Pańskiego popularnie nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej.
  • Wspomożycielka Wiernych
    Święto NMP Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego na podziękowanie za opiekę Matki Bożej nad Kościołem. W 1959 r. na prośbę biskupów polskich święto zostało wprowadzone w Polsce.
  • Współodkupicielka
    Żaden człowiek nie był w stanie nas wykupić z zaciągniętego "długu" (por. Kol 2,14). Mógł to uczynić tylko Chrystus, Syn Boży. Krzyż jest jedyną ofiarą Chrystusa, jednak chce On włączyć do swojej ofiary odkupieńczej tych, którzy z niej korzystają. Spełnia się to w najwyższym stopniu w osobie Jego Matki.