Zgromadzenia maryjne

30.01.2009

Marianki

0 komentarzy · 19075 czytań · Drukuj

Historia

8 grudnia 1854 r., kiedy w Rzymie bł. papież Pius IV ogłaszał dogmat o Niepokalanym Poczęciu najświętszej Maryi Panny, we Wrocławiu zawiązało się Stowarzyszenie Najświętszej Maryi Panny, które za cel postawiło sobie ratowanie dziewcząt i kobiet przed nędzą moralną i materialną. Założyciel ks. Jan Schneider chciał, aby podopieczne znajdowały duchowe oparcie i były otoczone miłością w nowym dla nich środowisku przez ludzi posługujących im w nowym domu Stowarzyszenia. Uznał, że temu zadaniu najlepiej sprostają siostry zakonne. Na początek cztery nauczycielki pracujące w Stowarzyszeniu odważyły się poświęcić swym wychowankom i 26 maja 1863 roku z rąk ks. Schneidera przyjęły habit i złożyły Bogu śluby jako Siostry Maryi Niepokalanej. Założyciel zgromadzenia ks. Jan Schneider (1824-1876) był kapłanem niestrudzonym w czynieniu miłosierdzia. Jego kapłańskie życie odznaczało się głęboką wiarą, niezłomną nadzieją i ofiarną miłością. Szczególną nadzieję pokładał w Maryi Niepokalanej. Jej także powierzył swoje dzieło.

Nowa rodzina zakonna stopniowo powiększała się i rozszerzała pole swej działalności poprzez organizowanie regularnych kursów prowadzenia gospodarstwa domowego, opieki nad dziećmi pozbawionymi troski rodzicielskiej, zapewnienie opieki medycznej służącym.

/n/r

7 grudnia 1876 roku przy śmierci założyciela zgromadzenie liczyło zaledwie 9 Sióstr Maryi Niepokalanej. Błogosławię wam z całego serca. To były ostatnie słowa ks. Jana Schneidera. Po śmierci Założyciela zgromadzenie przyjęło do swego grona setki kandydatek pragnących posługiwać najuboższym. Ogromny rozwój Zgromadzenia stał się powodem utworzenia czterech prowincji zakonnych: w 1929 roku powstała prowincja katowicka, a następnie w 1934 roku kolejne prowincje - brandenburska, wrocławska i branicka.

Córki duchowe Sługi Bożego ks. Jana Schneidera od 1972 roku Siostry Maryi Niepokalanej są obecne w Afryce, w Tanzanii. W Europie, obok Niemiec i Polski posiadają swoje domy zakonne we Włoszech (od 1965 r.), we Francji (od 2001 r.) oraz na Ukrainie (od 1995 r.), Łotwie (od 1996 r.) i na Białorusi (od 2003 r.). Duchowość Sióstr Maryi Niepokalanej wyraża się w gotowości do radosnej służby za przykładem Matki Bożej. /z Konstytucji/

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Zgromadzenia maryjne

  • Karmelici
    Na przełomie XII i XIII w. na zboczach Góry Karmel w Palestynie powstała wspólnota pustelników, którzy na znak szczególnej więzi z Matką Bożą nazwali siebie Braćmi NMP z Góry Karmel.
  • Niepokalanki
    Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, założone przez m. Józefę Karską (1823-1860) i m. Marcelinę Darowską (1827-1911) przy współudziale o. Hieronima Kajsiewicza, powstało w Rzymie w 1857 r. Jedną z cech zgromadzenia jest maryjność - naśladowanie Najświętszej Maryi Panny w Jej cnotach, bycie Jej dzieckiem, służenie Jej jako Pani, Matce i Królowej Zgromadzenia.
  • Służebniczki (SSNMP)
    Zgromadzenie zakonne habitowe, oddające się zewnętrznej działalności apostolskiej i dobroczynnej, o ślubach publicznych na prawie papieskim. Cel Zgromadzenia: służba bliźnim najbardziej potrzebującym pomocy duchowej czy materialnej, zwłaszcza dzieciom, ubogim i chorymHasło Zgromadzenia: Przez Maryję do Jezusa. Założyciel: bł. Edmund Bojanowski
  • Zgromadzenie Córek Maryi Niepoka...
    Siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej założone 21 XI 1891 r. w Zakroczymiu przez bł. Honorata Koźmińskiego przy współudziale Walerii Ludwiki Gąsiorowskiej. Siostry pracują wśród ludności miejskiej, od początku istnienia wspólnoty nie noszą stroju zakonnego. Ubierają się jak świeckie osoby, co ułatwia im wejście do różnych środowisk, nawet tam, gdzie oficjalna obecność Kościoła jest utrudniona.